Možná si řeknete, že zdravé bydlení je tak trochu samozřejmost. Nikdo si přece nenavrhuje bydlení tak, aby mělo negativní vliv na jeho zdraví. Pravdou však je, že naše bydlení se může stát zdraví škodlivým, aniž bychom si to uvědomili. A někdy jsme příčinou i my sami.

Skryté problémy jsou nejhorší

To, co může v našich domácnostech způsobit potenciálně největší problémy, jsou faktory, které si na první pohled nemusíme uvědomit. Možná vás napadnou materiály, které nejsou vhodné pro alergiky. To ale není vše. Tady se vám tak může hodit nejedna inspirace pro bydlení, kterou svůj domov uděláte příjemnějším místem k životu. Co vlastně patří mezi nejčastější původce skrytých problémů? Obvykle je to zejména vysoká vlhkost. Ta je mimo jiné způsobena:

  • Nedostatečným větráním
  • Nesprávným větráním v zimních měsících
  • Absencí digestoře s odtahem do komína

Vlhkost v interiéru zvyšujeme nejen nedostatečným větráním, ale také tím, že nevětráme správně. Větrat by se totiž mělo také v zimních měsících, ale nárazově. V opačném případě zvyšujeme vlhkost vzduchu. Vlhkost zvyšuje samozřejmě také absence digestoře, která má odtah do komína. Některé instalované digestoře totiž pohlcují pouze pachy, a to s ohledem na vlhkost nestačí.

S čistotou to nepřehánějte

Na skryté problémy lze doporučit instalaci čističky vzduchu, která umí zbavit interiér nejen alergenů, ale také zárodků plísní. Jako vždy a všude, s čistotou by se to ale nemělo přehánět. Určitě je důležité třeba čištění koupelny, ale pamatujte na to, že doma nemáte nemocnici, a tak není důvod, aby vše muselo být úzkostlivě vydezinfikováno. V mnoha ohledech může být takové chování kontraproduktivní.

Přílišná čistota totiž může znamenat také sníženou obranyschopnost proti bakteriím. Když pak vyjdete ven ze svého sterilního prostředí, snadněji vás něco polapí. Určitě tak využijte také další rady a návody, které vám pomohou příjemné prostředí v interiéru vytvořit. Ona čistota je totiž jen část skládačky. Klíčem ke zdravému bydlení je mnohdy hlavně pohoda duševní.

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu