Každý podnikatel se snaží minimalizovat náklady a ti, kteří se pohybují ve světě e-commerce nejsou výjimkou. Je tvorba e-shopu zdarma náročná a vyplatí se vůbec takové řešení? 

Co je e-shop zdarma 

Open-source systémy v podstatě představují fungující zdrojový kód, který někdo vytvořil a dal ho pod touto licencí volně k dispozici.

To, co vypadá na první pohled jako ideální řešení, má svá úskalí. S open source kódem si můžete dělat, co chcete.

Za jeho použití přirozeně neplatíte, pokud vám na to stačí schopnosti, lze si do něj navíc doprogramovat další funkce. Nejste tedy oproti jiným platformám na nikom a ničem závislí.

Proč open source nechtít

S kódem musíte umět pracovat a musíte na to mít dostatek času. Jestliže to nesplňujete, budete hledat programátora schopného si s vaším systémem poradit. Což pochopitelně zdarma už nebude. A i když si najdete zkušeného tvůrce, nezaručí vám rozumný výsledek.

Nevíte totiž, jaká je kvalita původního kódu a jestli v něm nejsou chyby. Výsledek nemusí být potom stabilní, celá platforma může vykazovat chybové stavy a padat.

Kdo se rozhodne, že chce do aktuálního řešení nové funkce, možná narazí i na to, že to vzhledem ke stávajícímu pojetí buď nejde nebo jde o tak zdlouhavou proceduru, že by bylo v zásadě jednodušší absolvovat kompletní vývoj od začátku.

Mimo to v mnoha případech budete do technického řešení potřebovat dostat dodatečně i funkce, které jsou v současných internetových obchodech chápány již jako naprostý základ. Může vám třeba chybět podpora platebních a dopravních metod dimenzovaná na české prostředí.

Problematické bývají také šablony. U každého e-shopu je nutné nějak designovou stránku vyřešit. Volně dostupné šablony lze velice často prolomit. Nemluvě o tom, že dost kolísá už samotná kvalita jejich vizuálního ztvárnění.

Kdo tak svůj e-shop pojímá skutečně seriózně a zodpovědně, ať neváhá určitě zaplatit profesionální práci grafika.

Hosting a doména

Zařídit si e-shop na vlastní doméně je obecně lepší volbou. Vyhněte se službám za příliš nízkou cenu. Jejich provozovatelé ve snaze maximálně eliminovat náklady povětšinou dopouštějí významné přetížení serverů.

Pokud se váš e-shop časem rozroste na větší počet položek, trpěl by častými výpadky. V ten okamžik vám nebude generovat zisk a celý provoz internetového obchodu je tak pro vás vlastně ztrátový.

Co namísto open source

Pořídit si e-shop zdarma tak může být ve výsledku časově náročné, a nakonec i velmi drahé. Nemluvě o dalších investicích v čase.

Dobře udržovaný e-shop totiž v čase poroste a bude vyžadovat další změny a úpravy. Myslet na budoucnost se v tomto ohledu vyplatí, samotné pořízení internetového obchodu totiž představuje jen pomyslnou špičku ledovce.

Jestliže to myslíte s provozem e-shopu skutečně vážně, jednoznačně se vám vyplatí spíše pronájem. Díky němu také dostáváte do rukou již hotový systém, ale takový, na jehož vylepšování dlouhodobě pracuje tým odborníků.

Podněty ke zlepšení dodávají sami uživatelé, jichž bylo u dodavatelů s určitou historií v čase už dost na to, aby se závažné „mouchy“ perfektně vychytaly.

Máte tak jistotu, že výsledný systém je bez závažnějších nedostatků a na dobré úrovni je jeho zabezpečení. Pokud by se přece jen chyby vyskytly, vždy se máte na koho obrátit, protože současně v rámci služeb dostáváte i technickou podporu.

O provoz se prakticky nemusíte starat a nemusíte ani nikoho shánět. Základní obsluhu v administraci zvládnete i bez pokročilých IT dovedností.

Cena za takovouto péči, jíž se vám dostane, je velmi skromná a dostupná i pro začínající e-shopaře. Nejlevnější e-shopy k pronájmu pořídíte už za několik desetikorun.

Takzvané krabicové řešení je proto vhodné pro většinu obchodníků, kteří na něm mohou zůstat v podstatě natrvalo, alespoň pokud se neplánují prodrat mezi naprostou špičku v oboru.

Autor: Zoner inShop – profesionální e-shopové řešení


okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *