Srdcem každého obývacího pokoje je sedací souprava. Ta zaprvé opticky formuje prostor a zadruhé rozhoduje o tom, jak se vám bude během posezení s přáteli, večírků i oslav v obývacím prostoru sedět. Výběr sedačky proto určitě nepodceňujte a kromě ceny berte ohledy i na tvar či materiály.

Tvary a velikosti sedacích souprav

Při výběru sedací soupravy můžete volit mezi soupravami ve tvaru L, U, klasické úsečky nebo například soupravy s lenoškou. Soupravy se samozřejmě liší i velikostí, a tudíž i počtem míst k sezení, kdy nabídka začíná u drobných dvoumístných a končí běžně u šestimístných.

Každou sedačku pak můžete snadno doplnit křesly nebo taburety, které mohou mít i stejný design, ovšem jsou flexibilnější, pokud jde o přemisťování v případě potřeby.

Materiály sedacích souprav

Pokud jde o materiály, za povrchový potahový materiál můžete volit kůži, koženku nebo látky. Nabídka trhu je v tomto ohledu velmi pestrá, a dokonce i látkové sedačky dnes mohou být omyvatelné i jednoduše čistitelné. Přesto stále platí, že nejdelší trvanlivost a nejjednodušší údržbu vám zajistí kůže – i tu je ale potřeba čas od času ošetřit, například voskem.

Koženka tuto péči nevyžaduje a esteticky se kůži věrně přibližuje, nedisponuje ale takovou trvanlivostí. Cenově je průměrně nejlevnější látka, nejdražší naopak pravá kůže.

Povrch sedačky ale není to jediné, co by vás mělo zajímat. Důležitý je také materiál konstrukce nebo výplně soupravy, který přímo rozhodne o její životnosti. Stabilní a trvanlivou konstrukci zajistí bytelný masiv, trvanlivou výplň kvalitní molitan nebo kombinace molitanu a pružin.

Barva a typ sedací soupravy

Pokud jde o vzhled, sedací souprava by měla být barevně i stylem přizpůsobena celkovému ražení interiéru. Vhodnější jsou barvy světlé nebo středně syté, univerzálnější jsou soupravy bez vzorů nebo odvážných barevných kombinací. Pokud ale po univerzálnosti netoužíte a naopak chcete zaujmout, nebojte se výrazných modelů – ať už barvou, vzorem nebo třeba i designem.

Když si nevíte s výběrem rady

Pokud se ohledně sedací soupravy vůbec nemůžete rozhodnout, nebo se vám naopak některá líbí, ale nejste si jisti, jak zapadne do daného interiéru, obraťte se na nábytkové studio. To má prostřednictvím počítače možnost nasimulovat budoucí vzhled obývacího pokoje a kromě výběru vhodného modelu může poradit i s umístěním.


okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *