Pokud hledáte stylový a odolný nábytek pro exteriér či interiér, pak vám jistě neunikl nábytek z ratanu – ať už pravého, který objevíte na pultech prodejen vysoce vzácně, nebo toho umělého. Umělý ratan nabízí skvělou kombinaci pohodlí, designu a trvanlivosti, což z něj dělá ideální materiál pro rozličné kousky sedacího nábytku, stoly, postele i doplňky – a to jak pro použití v interiéru, tak i na zahradě nebo třeba v pergole.

Přírodní versus umělý ratan

Pravý přírodní ratan bývá řazen mezi tropické dřeviny, ve skutečnosti jde ale o liánu dosahující délek i přes sto metrů, která se napařuje a impregnuje. Díky tomu je materiál stále pružný i ohebný, což jej přímo předurčuje k pletení nábytku. Umělý ratan vyráběný z vláken polypropylenu pak tyto výhody ratanu kopíruje, a navíc láká nižší cenou i vyšší odolností, která umožňuje jeho neomezené využívání i v exteriéru.

Výhody umělého ratanu

Hlavní výhodou umělého ratanu je jeho trvanlivost a vysoká odolnost, díky které můžete ratanový nábytek bez obav nechat celý rok postávat venku. Sníh, déšť ani slunce na něm stopy totiž nezanechají, což je nesrovnatelný rozdíl oproti všem ostatním materiálům.

Při údržbě ratanového nábytku si vystačíte s vodou a jeho stěhování zvládnou i křehké dámy, což jsou další pozitiva. Je ale potřeba sahat po kvalitním umělém ratanu a nenechat se nalákat nízkými cenami akčních nabídek, které obvykle znamenají sníženou kvalitu nábytku.

Jak poznat kvalitní umělý ratanový nábytek

Jedním z prvků, na který byste se měli při posuzování kvality ratanového nábytku zaměřit, je kovová konstrukce nábytku. U kvalitních kousků je vždy dostatečně masivní a v barvě ratanu, takže ani při převrácení nábytku nikde neuvidíte jiný kovový odstín, natož pak aby kov v jiné barvě prosvítal přes výplet. Výplet je vždy pevně utažený a pevný, takže nedává prostor pro vkládání prstů mezi jednotlivá oka výpletu ani netíhne k prosezení.

Barva ratanu by pak měla být zcela jednotná, a to i v případech, kdy vybraný kus stojí týdny na přímém slunci. Pokud o kterémkoliv uvedeném bodě pochybujete, raději se porozhlédněte jinde. Nekvalitní umělý ratanový nábytek vám totiž dobrou službu neudělá a brzy budete investice litovat.


okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *