Slyšeli jste, jak lidé mluví o paddleboardingu a vy netušíte o co jde? Paddleboarding se řadí mezi jedny z nejpopulárnějších vodních sportů. Může sloužit ke trénování a posilování celého těla, ale může být také skvělým způsobem, jak relaxovat a užít si přírodu. Ale co to přesně paddleboarding znamená? 

Co je to Paddleboarding?

Oblíbený vodní sport, který se nejlépe provádí na otevřeném moři, na velkém jezeře či na řece. Paddleboard je deska, něco jako surf, která vás drží nad hladinou. Kromě paddleboardu potřebujete také dlouhé pádlo, pomocí kterého se budete pohánět vpřed.

Jak se na paddleboardu jezdí? Jednoduše. Postavíte se na paddleboard a pomocí pádla udržujete rovnováhu a vodou se odrážíte vpřed. Přesněji se tomu říká “Stand up paddleboarding“ (SUP), který je v posledních deseti letech velmi populární. Při tomto sportu můžete ale také sedět anebo klečet.

Jak vybrat paddleboard?

Pro začátečníky je nejlepší, jakožto základní výchozí bod, deska o šířce 75 cm a větší. Také můžete vybírat z pevných a nafukovacích paddleboardů.

Výhodou nafukovacích paddleboardů je, že jsou velice skladné a lehké. Také se prodávají ve více velikostech a nabývají různých tvarů. Výběr je tedy široký.

Nevýhodou nafukovacího paddleboardu je, že mohou ztratit tvar a působením slunce se rychleji vyfouknou, jsou méně stabilní než ty pevné, a to až o 15 %. Liší se to ale typ od typu podle kvality zpracování a ceny. Např. na stránkách mysticstore.cz najdete nafukovací paddleboardy Enduro, které jsou navrženy tak, aby opravdu vydržely a dobře se na nich jezdilo.

Pevné paddleboardy mají velkou výhodu v tom, že stále drží tvar a mají větší výtlak, tudíž uvezou větší váhu. Na druhou stranu se pevný paddleboard nedá složit a lehce se přenášet. Nemůžete s ním pohodlně cestovat tak, jako s tím nafukovacím, alespoň ne pěšky a na kole.

Dalším faktorem, který může ovlivnit výběr paddleboardu je počet pasažérů, které má paddleboard uvézt. Na paddleboardu nemusíte pádlovat sami. Může s vámi sportovat i celá rodina.

Pro tuto variantu jsou nejvhodnější pevné paddleboardy s výtlakem nad 250 litrů. Čím větší výtlak bude deska mít, tím více uveze lidí. V opačném případě byste se ponořili pod hladinu vody a nikam byste nedopádlovali.

Při výběru dbejte také na tvar paddleboardu, liší se podle druhu využití. Zaoblený (all around) paddleboard je vhodný pro začátečníky, rekreační paddleboarding a pádlování po jezeře, řekách a pro SUP.

Předek desky tohoto typu je mírně zvednut nad hladinu vody, tím tlačí vodu dolů a pomůže vám zvládnout vlny anebo neklidnou řeku. Touring paddleboard je druhý typ desky, která má špičatou příď jako kajak, a je určena pro delší a divočejší sjíždění vody.

Špičatý předek vám poskytne vyšší účinnost a výkon, to znamená, že vám umožní plout hladce a rychleji s menším počtem pádlování.

Díky tomu jsou touringové desky tou nejlepší volbou pro SUP závody, delší a náročnější trasy. Jelikož jsou obtížné na ovládání a vyvažování nejsou vhodné pro začátečníky.

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu