Půjčka může být v některých případech rozumným východiskem z finanční krize. Kdy má smysl si půjčku brát a kdy je lepší řešit situaci jinak?

Vzít si půjčku ano nebo ne?

Půjčku bychom si obecně měli brát až tehdy, když je to nezbytně nutné. V první řadě má smysl začít hledat úspory. Můžeme ušetřit například na platbách za elektřinu, na nějaký čas se uskromnit s paušálem za telefon, nevyrážet tak často za zábavou či na večeře do restaurace?

Pokud ano, je to asi ideální stav. Potřebné finance najdete rovnou v domácím rozpočtu a není nutné přemýšlet nad tím, jestli je zase řádně stihnete vrátit. Další možnosti představují půjčky od příbuzných nebo známých.

Výhodou je hlavně to, že ti nejbližší budou k vaší finanční situaci obvykle tolerantní a například rodiče vás obvykle rádi založí půjčkou na novou pračku, zatímco ta stará už dosloužila.

Půjčka na dovolenou, proč to není dobrý nápad?

Půjčovat bychom si měli jen skutečně na nezbytné věci. Odborníci důsledně varují před půjčkami na věci zbytné, tedy například na vánoční dárky nebo v létě na dovolenou.

Jedná se o věci, které mít určitě nemusíme. Pokud na dovolenou prostředky nestačí, v zásadě není nic jednoduššího, než na ni zkrátka nejet. Pamatujte na to, že radost z pobytu u moře bude jen chvilková, dluh však váš rodinný rozpočet bude tížit ještě dlouhou dobu.

Půjčování si v takové situaci příliš nevypovídá o vaší schopnosti si stanovit finanční priority a vhodně hospodařit. Spotřebitelský úvěr vás tak může velmi rychle dovést do finanční pasti a celkově stav spíše zhoršit.

Když si půjčku vzít chci

Padly vaše úspory, původně určené na rodinnou dovolenou, na opravu auta či jiný nutný výdaj a vy se zkrátka letních radovánek vzdát nemíníte? S dodržením základních zásad můžete svůj úvěr zvládnout.

Nikdy si určitě nepůjčujte víc, než musíte a jednotlivé půjčky z hlediska celkové nákladovosti pečlivě porovnávejte. Abychom vám výběr zjednodušili, přinášíme tři jednoduché typy na úvěry, u kterých se žádných záludností bát nemusíte.

Zaplo půjčka

Zaplo půjčka patří do segmentu tzv. rychlých krátkodobých půjček. Půjčit si můžete poprvé maximálně 16 000 Kč. Na jejich splácení máte poté 30 dnů. Jestliže si půjčíte opakovaně, můžete si vzít úvěr ve výši až 30 000 Kč. Půjčku charakterizuje 0% úrok a to, že je bez poplatků. Jestliže řádně splácíte, nezaplatíte nic navíc. Peníze můžete použít na cokoli.

MONETA půjčka na cokoli

MONETA půjčka na cokoli poskytuje nízký úrok od 3,9 % ročně s RPSN 4 %. jde o bankovní neúčelový úvěr, peníze tedy můžete použít na cokoli. Maximální částka činí 800 000 Kč, dobu splácení lze rozložit na až 10 let. Předností je také rychlé vyřízení, půjčku si můžete sjednat i online.

Provident půjčka

Provident je nebankovním poskytovatelem, který nabízí tři typy půjček – půjčku na účet, v hotovosti a půjčku Start. Půjčka Start je možná ve výši 12 000 Kč na 3 měsíce a je zdarma. S půjčkou v hotovosti si půjčíte 90 000 Kč a s půjčkou na účet maximálně 130 000 Kč.


okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *