Věděli jste, že 28.1. máme Den ochrany osobních údajů? Laminátor Vám sice osobní údaje neochrání, ale určitě ochrání Vaše dokumenty a stane se tak praktickou pomůckou do pracovny či kanceláře. V čem vám pomůže a jak si vybrat ten správný?

Kdy využijete laminovačku

Laminátor využijete na zatavení důležitých dokumentů. Výrazně tak prodloužíte jejich životnostochráníte je před drobnými nehodami v podobě například polití či nechtěného zmačkání. Tradičně jsou tak vyráběny i vizitky, proto dnes již prakticky každé copy centrum má tuto službu ve svém portfoliu.

Laminování v podstatě znamená, že papír potáhnete tenkou polyesterovou nebo polypropylenovou fólií. Laminovat lze libovolný typ papíru, nezáleží ani na tom, zda se jedná o tisk z inkoustové, nebo laserové tiskárny.

 Jak laminovačku vybrat

Formát papíru

Nejobvyklejší a pro domácí použití mnohdy dostačující jsou laminovací stroje pro formát papíru A4. Obvykle je můžete využít také na formát A3. Větší laminovačky nacházejí využití především ve firmách nebo jiném průmyslovém provozu.

Pro domácnost jsou praktičtější laminovačky na menší formát i z toho důvodu, že nezaberou tolik místa. Větší laminátory přirozeně zvládnou i malé formáty, ale zaberou více místa. Proto je vhodné si rozmyslet nejen primární účel využití, ale i prostorové možnosti.

Technologie laminování

Technologie laminování se rozděluje na tři základní skupiny (hovoříme-li o laminování za tepla, které naprostá většina laminovaček používá):

  • výhřev vnějším topidlem,
  • výhřev vnějším topidlem a topnou deskou,
  • vnitřní výhřev válců.

 Výhřev vnějším topidlem

Toto zařízení patří především k těm cenově nejlépe dostupným. Většinou je pomalejší a zvládne zalaminovat pouze tenké fólie. Ani kvalita laminování není prvotřídní, papír obvykle není úplně hladký. Pokud je vaším cílem příliš neinvestovat, pro domácí použití si s ním bohatě vystačíte.

Výhřev vnějším topidlem a topnou deskou

Takovéto laminovačky už jsou rychlejší, zalaminují bez problémů všechny tloušťky fólií a hladkost fólie je vyšší. Použít je můžete i do kanceláře, kde jsou kladeny větší nároky na provoz (pro ilustraci: počítá se s cca 300 až 500 kusy papíru měsíčně).

Vnitřní výhřev válců

Tento typ laminovaček patří mezi nejdražší. Jedná se už o profesionální zařízení, která si poradí s veškerými typy fólií a charakterizuje je vysoká rychlost. U profesionálních laminátorů záleží mimo jiné na době ohřevu, která by neměla překročit jednu minutu.

Tloušťka papíru

Standardní gramáží je pro běžný kancelářský papír 80 g/m². S tím si poradí každá laminovačka. Většina z nich nebude mít problém ani s papírem silnějším. Velké množství laminovaček si poradí s tloušťkou fólie do 125 mikronů, standardní tloušťka, kterou zvládnou i nejlevnější modely, pak je 80 mikronů. (Pozn.: 1 mikron = 1 tisícina milimetru.)

 Pořizovací cena

Pořizovací cena nejlevnějších modelů se pohybuje v rozpětí cca 500 až 1 000 Kč. Mezi takto levné patří i Laminátor A4 – PL750, který v naprosté tichosti vytvoří ochrannou vrstvu na vašich dokumentech. Další produktu v katalogu produktů.

Nejdražší profi modely najdete v kategorii nad 8 000 Kč. Horní cenové rozpětí je však velmi široké a za skutečně špičková zařízení můžete zaplatit i několik desítek tisíc.

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu