V minulých dekádách byl sklep takřka nedílnou součástí většiny domů, dnes jsou však z finančních i praktických důvodů preferovány stavby nepodsklepené. Jak ale vyřešit nedostatek skladovacích prostorů? Celou řadu výhod nabízí plastový sklep, který se umisťuje do země – podobně jako např. žumpa či nádrž na dešťovou vodu.

Plastový sklep má podobu hotového prefabrikátu, jehož konstrukci obvykle tvoří polypropylen. Oproti tradičnímu betonovému sklepu vychází výrazně levněji – cena realizace se obvykle pohybuje v rozpětí 100-200 tisíc korun. Minimální životnost činí cca 25 let.

Místo pro potraviny i jiné věci

Plastový sklep vytváří perfektní podmínky pro dlouhodobé uchovávání potravin, které vyžadují nízkou teplotu (ovšem nikoliv přílišný chlad), sucho a tmu. Řeč je především o zelenině, ovoci, ale třeba i o nápojích. V případě potřeby lze prostory uzpůsobit pro skladování vína (optimální teplota je 11-12 °C, vlhkost cca 65-80 %).

Podzemní sklepy se vyrábí v různých velikostních provedeních a na své si tak přijdou i zájemci o poměrně velké vnitřní prostory. Pokud tedy hledáte plnohodnotnou náhradu za technickou místnost, kůlnu či garáž, nebudete investice do plastového prefabrikátu litovat.

Nulové náklady za energie

Podstatnou výhodou plastového sklepa je fakt, že se obejde bez chladicího systému. Nízká teplota je v podzemí přirozená, což je dobrá zpráva pro každého, koho trápí vysoké účty za energie. K navýšení částky na faktuře za elektřinu prostě nedojde.

Plastový sklep
Plastový sklep

Zabírá minimum místa a neruší

Pořízením podzemního sklepa vyřešíte dilema, jak získat další skladovací prostory a nenarušit přitom estetiku zahrady. Budete-li chtít, můžete vstup zakrýt např. okrasnými rostlinami. Takto schovaný sklep navíc nevzbuzuje zbytečnou pozornost a není lákadlem pro zloděje.

Čist další článek:  Důvody rekonstrukce fasády

Bezpečné místo pro případ nouze

V dnešní době si člověk nemůže být jistý ničím. Mít na dosah ruky útočiště, které vydrží podstatně více než samotný dům, proto rozhodně není na škodu. Pak ale zvažte také instalaci železných bezpečnostních dveří.

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *