V minulých dekádách byl sklep takřka nedílnou součástí většiny domů, dnes jsou však z finančních i praktických důvodů preferovány stavby nepodsklepené. Jak ale vyřešit nedostatek skladovacích prostorů? Celou řadu výhod nabízí plastový sklep, který se umisťuje do země – podobně jako např. žumpa či nádrž na dešťovou vodu.
Plastový sklep má podobu hotového prefabrikátu, jehož konstrukci obvykle tvoří polypropylen. Oproti tradičnímu betonovému sklepu vychází výrazně levněji – cena realizace se obvykle pohybuje v rozpětí 100-200 tisíc korun. Minimální životnost činí cca 25 let.
Co se dozvíte v článku:
Místo pro potraviny i jiné věci
Plastový sklep vytváří perfektní podmínky pro dlouhodobé uchovávání potravin, které vyžadují nízkou teplotu (ovšem nikoliv přílišný chlad), sucho a tmu. Řeč je především o zelenině, ovoci, ale třeba i o nápojích. V případě potřeby lze prostory uzpůsobit pro skladování vína (optimální teplota je 11-12 °C, vlhkost cca 65-80 %).
Podzemní sklepy se vyrábí v různých velikostních provedeních a na své si tak přijdou i zájemci o poměrně velké vnitřní prostory. Pokud tedy hledáte plnohodnotnou náhradu za technickou místnost, kůlnu či garáž, nebudete investice do plastového prefabrikátu litovat.
Nulové náklady za energie
Podstatnou výhodou plastového sklepa je fakt, že se obejde bez chladicího systému. Nízká teplota je v podzemí přirozená, což je dobrá zpráva pro každého, koho trápí vysoké účty za energie. K navýšení částky na faktuře za elektřinu prostě nedojde.

Zabírá minimum místa a neruší
Pořízením podzemního sklepa vyřešíte dilema, jak získat další skladovací prostory a nenarušit přitom estetiku zahrady. Budete-li chtít, můžete vstup zakrýt např. okrasnými rostlinami. Takto schovaný sklep navíc nevzbuzuje zbytečnou pozornost a není lákadlem pro zloděje.
Bezpečné místo pro případ nouze
V dnešní době si člověk nemůže být jistý ničím. Mít na dosah ruky útočiště, které vydrží podstatně více než samotný dům, proto rozhodně není na škodu. Pak ale zvažte také instalaci železných bezpečnostních dveří.