Připravte se na povánoční výprodeje a vyberte si s předstihem dokonalý domácí projektor. Poradíme vám, podle jakých parametrů vybírat. S kvalitním projektorem se bude zážitek z domácího sledování filmů rovnat tomu v moderním kině.

A picture containing indoor, wall, floor, building

Description automatically generated

Rozlišení promítaného obrazu

Stejně tak jako při výběru monitoru nebo televize hledíme na rozlišení obrazovky, je rozlišení promítaného obrazu důležité i v případě projektorů. Nový domácí projektor by dnes měl mít rozlišení Full HD (tedy 1920 × 1080 bodů) nebo vyšší. Myslíte-li do budoucna, vsaďte raději na model se 4K rozlišením.

Zaměřte se nejen na rozlišení jako takové, ale i na to, s jakým rozlišením umí daný projektor pracovat – zajímat vás budou pojmy „nativní rozlišení“ a „maximální rozlišení“. 

Nativní rozlišení značí samotné rozlišení projektoru. Maximální rozlišení je pak údajem o tom, jaké maximální rozlišení zvládne projektor zpracovat a promítnout ve svém nativním rozlišení. Příkladem může být film ve 4K přehrávaný na Full HD projektoru. Existují projektory, které takový zdroj dokážou zpracovat a promítnout ve svém nativním rozlišení, rovněž ale narazíte na modely, které si s tímto úkolem poradit nedokážou.

Jak daleko bude projektor a kde budete sedět?

Čím vyšší kvalita obrazu, tím více zpravidla projektor stojí. Podle čeho je tedy vhodné rozlišení zvolit, abyste zbytečně nekupovali příliš levný nebo naopak zbytečně drahý projektor?

Je nutné zohlednit, jak daleko od zdi či plátna bude projektor umístěn a jak blízko vy budete sedět. Kromě toho záleží na tom, jak velkou by měl mít obraz úhlopříčku. Obecně jsou pravidla následující:

  • Čím větší chcete úhlopříčku, tím větší by měl mít obraz rozlišení.
  • Čím blíže plátnu budete sedět, tím větší by měl mít obraz rozlišení.
  • Čím dále od plátna bude projektor, tím větší by měl mít rozlišení.
Čist další článek:  Nábytek z palet

Pozor na svítivost a kontrast

Kvalitu obrazu určuje také jas a kontrast. V prvním případě záleží na tom, jak důkladně bude vaše promítací místnost zatemněná. Pokud máte vždy zatažené rolety nebo se třeba díváte jen po večerech, může vám stačit projektor s nižším světelným tokem (kolem 1000 lumenů a méně). Pokud naopak chcete sledovat filmy i za denního světla, hledejte projektory se svítivostí nad 3000 lm.

Druhý parametr, který vás bude zajímat, je kontrast. Pro dokonalé podání barev požadujte, aby byl kontrast co nejvyšší, projektory vyšší kvality nabídnou kontrast 10 000 : 1. Najdete ale projektory s kontrastem výrazně nižším, stejně tak jako vyšším. S příliš nízkým kontrastem se jednotlivé barvy ztrácejí a obraz může působit nevýrazně – vybledle či zašedle.

Pozor na hlučnost projektoru

Jednou z vlastností, na kterou lidé často zapomínají, je hlučnost ventilátoru. Projektory mohou kvůli této vlastnosti sledování filmů výrazně znepříjemnit. Vyberte si proto projektor, který má dle uvedených parametrů tichý chod (přibližně 35 decibelů a méně).

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *