Internetové prohlížeče patří na mnoha počítačích k těm vůbec nejpoužívanějším programům, protože řada uživatelů počítač využívá právě kvůli procházení stránek na internetu. Vzhledem k tomu, že prací s webovým prohlížečem tráví uživatelé i hodiny denně, je dobré vědět, jaké prohlížeče jsou vůbec na výběr a který z nich je nejlepší používat, protože každý z nich má své přednosti.

Jak si vybrat?

Pro běžného uživatele internetu. který na něm používá e-mail, čte si novinky, sdílí fotky na sociálních sítích a nakupuje v e-shopech, je nejdůležitější pohodlná práce, která je zajištěna:

  • rychlostí prohlížení stránek,
  • přehledným a intuitivním uživatelským rozhraním prohlížeče,
  • kvalitou webových stránek.

Nejpoužívanějšími TOP 5 internetovými prohlížeči na světě jsou:

  1. Google Chrome – používá 80 % uživatelů
  2. Mozilla Firefox – používá 7,1 % uživatelů
  3. Microsoft Edge/Internet Explorer – používá 5,2 % uživatelů
  4. Safari – používá 3,7 % uživatelů
  5. Opera – používá 2,1 % uživatelů

Mozilla FireFox

Prohlížeč Mozilla FireFox vyšel poprvé v roce 2004 a stal se velkým konkurentem pro dominující Explorer. FireFox nabízí možnost velmi rychlého stažení doplňků, které nejsou v základní nabídce FireFox. Ke stažení se nabízejí stovky doplňků, která slouží především k usnadnění práce na internetu. Nejvíce oblíbený je například Adblock.

Google Chrome

Google Chrome se vyznačuje jednoduchostí ovládání a rychlostí načítání stránek. Jeho cílem bylo vytvořit bezpečné a jednoduché surfování po internetu. Při vyhledávání stačí napsat do adresní řádky hledané téma a prohlížeč napoví webové stránky nebo zahájí vyhledávání. Zapamatuje si vaše oblíbené stránky, které pak budete přístupné z jakékoliv záložky.

Opera

Opera je výsledkem norské firmy Opera Software a stejně jako i další zmíněné prohlížeče je zdarma. Nabízí vlastní e-mail, který filtruje spamy, má vlastní integrované blokování pop-up oken, okna se dají jednoduše ovládat pohyby myší. Opera má také vlastní chat. Podporuje pluginy a celou řadu dalších funkcí a nastavení.

Safari

Safari je webový prohlížeč původně určený pro počítače Apple s OS Mac. Prohlížeč umožňuje prohlížení webových stránek v záložkách, blokování pop-up oken, obsahuje RSS čtečku a spoustu dalších vlastností a funkcí. Apple patří mezi nejrychlejší internetové prohlížeče, nabízí inteligentní  vyhledávání, Ikona Reader nebo rodičovskou kontrolu.

Edge

Microsoft Edge je nástupcem prohlížeče Internet Explorer. Od svého předchůdce částečně převzal design a měl by být především technicky vyspělejší. Očekávat tak oproti Internet Exploreru můžeme vyšší bezpečnost a rychlost načítání stránek. Edge je instalován společně se systémem Windows 10, podobně jako tomu bylo u Internet Exploreru s předchozími generacemi operačního systému Windows.

Prohlížeč Seznam.cz

Prohlížeč Seznam cílí především na méně pokročilé uživatele, kteří požadují co nejsnazší ovládání. Všechny ovládácí prvky jsou pojmenované co nejjednodušeji a prohlížeč brání instalaci lišt či doplňků, které by uživatele mohli nepříjemně překvapit. Nabízí možnost zvětšení textu, takže by nikdo neměl mít problém například se čtením článků. Dokáže přeložit celé stránky, části textu či konkrétní slova z cizího jazyka pomocí jediného kliknutí.

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *