I když dnes už nemusíme prát v ruce nebo si na praní vyhradit celý den tak, jako to dělaly naše babičky, přece jen považujeme praní za práci. Kvalitní prací prostředky si sice umí poradit s kdejakou odolnou nečistotou, také pračky už toho umí spoustu. Bohužel se ale samy nenaplní. Třídění prádla je tak stále ještě na nás. Jak prát správně, abychom si mohli svého oblečení užívat co nejdéle?

Bavlněné oblečení

Většinu bavlněného oblečení můžete prát v pračce naprosto bez problémů. Vzhledem k tomu, že se ale může srazit, je dobré prát při nižších teplotách. Ideální je vyjmout prádlo ihned po vyprání a pověsit tak, aby bylo vyrovnané. Při použití sušičky taktéž dbáme na to, aby byly použity nízké teploty. Na odolnější skvrny bude možná zapotřebí použít odstraňovač skvrn.

Polyesterové oblečení

Polyester nemá tendenci smršťovat se ani mačkat, takže jej můžete prát i při vyšších teplotách. Vždy se ale dívejte na cedulku oblečení, kde jsou znázorněny pokyny pro praní. Polyester může žmolkovat, proto je dobré přidat aviváž, abyste zabránili statickému náboji. Vhodné je sušit na vzduchu, sušička může vyvinout vysoké teploty, které mohou způsobit změnu tvaru oděvu.

Hedvábné oblečení

Zásadní bude štítek na oblečení, který udává, jak můžete oblečení prát. Někdy je možné pouze ruční praní (myjeme ve studen vodě s použitím jemného pracího prostředku). Před praním je dobré namočit oblečení a poté jej opláchnout studenou vodou. Přebytečnou vodu absorbujte ručníkem. Sušte mimo sluneční světlo. Pokud je na štítku uvedeno „Pouze k chemickému čištění“, svěřte oblečení do rukou profesionálům, kteří použijí profesionální prací prostředky.

Čist další článek:  Kam s dětmi vyrazit v Ostravě

Vlněné oblečení

Vlna je náchylná ke sražení, pereme proto raději v ruce. Při praní v pračce je dobré dodržovat pokyny na cedulce a prát v síťovaném sáčku. Pračka má speciální program pro praní vlněného oblečení – pokud takový program nemáte, zvolte jemný cyklus a studenou vodu. Nesušte zavěšené, aby nedošlo k vytahání oblečení.

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *