Na pracovním trhu se neustále dokola točí různé nabídky práce, o které není příliš vysoký zájem. Většina uchazečů o práci si hledá zaměstnání, za které dostane vysoký plat, práce bude v dobré lokalitě a nebude fyzicky příliš náročná.

Pravdou zůstává, že všechny pracovní pozice, které se na trhu práce nabízí, jsou důležité a je potřeba je obsadit. Uchazeči z ČR mají na pracovní pozice přednost, pokud dojde k dlouhodobému výpadku pracovníků na dané pozici, může být pozice nabídnuta i cizincům.

Kde získat pracovníky ze zahraničí?

Pro práci je vždycky nutnépracovní povolení pro cizince, v opačném případě je práce nelegální a může dojít k mnoha komplikacím. Pokud se o práci uchází cizinci, kteří pochází z EU nebo Švýcarska, pracovní povolení nepotřebují. Tito pracovníci mají pracovní trh zcela otevřený.

Nábor pracovníků ze zahraničí můžete vybírat z mnoha zemí, mezi nejčastější patří Ukrajina, Mongolsko, Filipíny, Srbsko a jiné. Pracovní povolení pro cizince nemusí zaměstnavatelé vyřizovat samostatně, mohou využít letitých zkušeností a znalostí prověřených pracovních agentur – např. IRS Czech.

Nejčastěji jsou vyžadováni pracovníci do výroby, zájem je také o zaměstnance na kvalifikovanější pozice, kteří musí mít speciální vzdělání.

Jak vyřídit pracovní povolení pro cizince?

Rozlišuje se více pracovních povolení. Mezi nejčastější patří:

  • Krátkodobé vízum – sjednává se za účelem práce a to maximálně na dobu 90 dnů.
  • Dlouhodobé vízum – slouží pro pobyt delší než 90 dnů a kratší než 1 rok.
  • Zaměstnanecká karta – nejčastější pracovní povolení, které se vydává. Ta je pro účely zaměstnání a dlouhodobého pobytu, které nepřesahuje 2 roky. Sjednat ji může kdokoli, nepřihlíží se na vzdělání, zkušenosti ani věk.
  • Modrá karta – slouží stejně jako zaměstnanecká karta, jediný rozdíl je v tom, že se vydává na kvalifikovanou pracovní pozici.
Čist další článek:  Komu se vyplatí vstoupit do franchisingu?

Postup získání zahraničních pracovníků

Zahraniční pracovníci se uchází o pozice, které jsou nahlášeny na Úřadu práce. Máte-li vybráno, je nutné vyplnit dokumenty, které jsou k zaměstnanecké kartě nutné. Tu vydává Ministerstvo vnitra ČR, kam se tedy žádost zasílá.

Agentura IRS Czech za vás vyřeší dokumentaci, a to včetně soudního překladu dokumentů. Výhodou u agentur také bývá, že vyřídí veškerou dokumentaci a jazykovou bariéru, nemusíte tak shánět překladatele.

Součástí zaměstnanecké karty jsou také otisky prstu, které jsou v kartě zaznamenány. Cizinci mají své povinnosti, které musí být v souvislosti se zaměstnaneckou nebo modrou kartou splněny. Nesmí měnit zaměstnání, aniž by bylo požádáno o změnu. Dále nesmí překročit dobu platnosti zaměstnanecké a modré karty, před jejím ukončením je důležité zažádat o prodloužení.

Vyřízení dokumentů trvá přibližně 60 dnů, pokud nedojde ke komplikacím (často špatné nebo neúplné vyplněné dokumenty). O prodloužení karty můžete zažádat maximálně poslední den její platnost.

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *