Stalo se to v podstatě ze dne na den. Věc, kterou jsme si mysleli – že ve spojení s pomaturitními jazykovými kurzy na naší škole, nebudeme muset nikdy řešit. Uzavření školy a přerušení veškerých našich kurzů. Jak řešit situaci desítek studentů, kterým jsme slíbili, že je do konce školního roku zodpovědně připravíme ke složení státních jazykových zkoušek? Jedna věc byla jistá. Výuka musí pokračovat!

Pomaturitní studium

Jazykovka PELICAN každoročně vítá ve svých řadách kolem 150 studentů, kteří se rozhodnou pro intenzivní pomaturitní studium angličtiny, němčiny či španělštiny. Tato výuka probíhá denně pár hodin a koresponduje se školním rokem – tak, jak si ho pamatujeme ze základních a středních škol.

A co bude dál?

Nebyl čas ztrácet čas. Z mnohaleté zkušenosti jazykové výuky v našich kurzech víme, že co se neprocvičuje – to zakrní. Navíc, neměli jsme ani tušení, jak to na konci školního roku bude se zkouškami. Jediné, co jsme věděli, bylo, že musíme studenty ke zkouškám i nadále připravovat a počítat s tím, že proběhnout v normálním termínu. V podstatě ze dne na den jsme vytvořili online jazykové kurzy, online prostor, ve kterém se naši studenti díky Skype výuce a platformám jako je Moodle dále setkávali a efektivně se jazyku věnovali.

Jazyková výuka bez přerušení

Díky novému online systému vzdělávání probíhalo pomaturitní studium němčiny i angličtiny téměř bez přerušení, po celou dobu karantény. Už od druhého dne pro ně byly připraveny virtuální třídy na již zmíněné platformě Moodle.

Lektoři zde svým studentům nahrávali potřebné materiály, zadávali úkoly a hodnotili je, probíhaly zde online testy atd. Vůbec nejlepší na tom bylo to, že studenti měli všechny potřebné materiály na jednom místě a mohli se studiu jazyka věnovat kdykoliv z prostředí domova.

Online konzultace

Osobní setkávání je velmi důležité, nicméně, ač nám bylo po našich studentech skutečně velmi smutno, potkat jsme se opravdu nemohli. A právě v této chvíli byla velmi aktuální Skype jazykový výuka, se kterou jsme v PELICANu měli již bohaté zkušenosti například z firemního vzdělávání či individuálních jazykových lekcí.

Jednoduše – naši lektoři byli všem studentům k dispozici pro online setkávání a konzultace, a že toho studenti řádně využívali! Nejen pro setkávání s lektory, ale taky pro skupinové hovory se svými spolužáky, se kterými se mohli poradit ohledně jakýchkoliv zapeklitých jazykových problémů.

Spokojenost studentů

Zpětná vazba našich studentů je pro nás vždycky velice důležitá, o to víc byla v této náročné době. Stejně jako celé lidstvo, i naše kurzy se ocitli v koronavirové krizi, zpětně však můžeme říct, že jsme z této krize našli díky online nástrojům cestu ven. A co si tedy studenti na nové formě pomaturitní výuky jazyků nejvíce chválili?

Mimo úsporu času jim jako největší výhoda přišlo to, že se mohou jednotlivým úkolům věnovat takovou dobu, jakou opravdu potřebují – nikdo je netlačí dopředu, případně nemusí čekat na spolužáky, kteří potřebují více času. Zkrátka – čas si mohou rozvrhnout tak, jak jim to vyhovuje.

Co říct závěrem? Jsme pyšní na naše studenty, ale taky na naše lektory – všichni to bravůrně zvládli, dovolíme si říct – že bez újmy. Kdoví, třeba se nám tady zrodila budoucí forma pomaturitních kurzů?

Tvůj PELICAN

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu