Pokud chodíte běhat po setmění nebo rádi běháte mimo světla měst a civilizace celkově, pravděpodobně se nejednou setkáte se situací, kdy poběžíte po tmě a pořádně nic neuvidíte. Takový běh může být nebezpečný, můžete snadno zakopnout, zranit se apod.

Měli byste proto zvážit koupi čelovky na běhání, díky které uvidíte vždy a všude. Výběr běžecké čelovkymůže být ale trochu oříšek, pojďme se proto podívat, jak vybrat čelovku na běhání.

Světelný tok

Světelný tok, nebo také výkon světla, je parametr, díky kterému poznáte, jak silně bude čelovka svítit. Uvádí se v jednotce lumen, zkráceně lm, a čím vyšší číslo tato jednotka má, tím silněji bude čelovka svítit. Minimální vhodná hodnota pro běh je 100 lm. Kromě samotné intenzity světla je samozřejmě důležitý také maximální dosvit, nezapomeňte si proto vždy zjistit, zda pro vás bude dostačující.

Mikročip

Stálý a silný tok světla je závislý také na přítomnosti mikročipu. Světlo by mělo být stejně silné po celou dobu životnosti baterie a ztrácet na kvalitě, popř. přestat úplně svítit, až při odcházení baterie. Tuto stálost světla má v čelovkách na starosti právě mikročip, který světelný tok reguluje.

Levné čelovky, které koupíte někde v supermarketu, mikročip obvykle nemají. U takových svítilen se velmi brzy (již po pár hodinách svícení) můžete setkat se slábnoucím a méně stálým světlem. 

Pohodlí

Čelovka na běh musí perfektně sedět a být naprosto pohodlná. Mít na hlavě čelovku během krátké chvíle, kdy potřebujete na něco vidět, je zkrátka něco jiného než s ní delší dobu běžet. Čelovka by se na hlavě neměla ani hnout, neměla by způsobovat bolest hlavy ani se zařezávat do kůže.

Důležitá je také váha svítilny, bude-li příliš těžká, může při běhu nadskakovat nebo se vám sesouvat do očí. Snažte se proto volit nejlehčí možnou svítilnu, která bude mnohem komfortnější.

U některých čelovek se můžete setkat také s tím, že nebudou mít baterii přímo ve svítilně, ale na pásku zezadu na hlavě. To umožní lepší rozložení hmotnosti, díky čemuž bude čelovka pohodlnější.

Baterie

Kvalita baterie velmi často závisí na ceně a kvalitě čelovky. Těm levným pravděpodobně baterie odejde velmi brzy, zatímco u kvalitních svítilen bývá životnost delší. Plně spolehnout se nemůžete ani na uvedené datum životnosti baterie. U levných čelovek je totiž toto datum obvykle spíše jen na oko, uvádí totiž maximální možnou životnost baterie, která pak realitě většinou vůbec neodpovídá. U kvalitních čelovek si můžete být uvedeným datem jistější.

Napájení

U čelovek se můžete setkat hned s několika způsoby napájení, z nichž každý má své výhody a nevýhody.

Knoflíkové baterie

Používají se u méně výkonných čelovek nebo u čelovek menších rozměrů. Svítilny s těmito bateriemi jsou vhodné spíše jen na základní posvícení doma apod.

Tužkové a mikrotužkové baterie

Jsou nejrozšířenější, tudíž i dobře dostupné a levné. Také jsou velmi lehké, a tak vhodné právě třeba pro běh.

Li-ion akumulátory a lithiové baterie 

Používají se u výkonnějších čelovek. Mají velmi dlouhou životnost, ale špatně se shánějí nové. Nejsou příliš odolné vůči mrazu a také potřebujete mít speciální nabíječku. Čelovky s tímto zdrojem energie jsou vhodné všude, kde je třeba výkon a výdrž, takže klidně i pro běh.

USB dobíjení

Tyto dobíjecí čelovky fungují podobně jako mobil. Zkrátka svítilnu po doběhnutí necháte nabít a ona zase nějakou dobu vydrží. Využít můžete také powerbanku.

Chcete vědět více? Navštivte stránky běžeckého blogu – Ceskybezec.cz.

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu