Rozhodli jste se pořídit si vlastní e-shop, osobní či firemní stránky nebo třeba webový magazín? Pak se jednoznačně neobejdete bez vlastní domény, tedy adresy webu, a také webhostingu, který zajišťuje prostor pro vaše stránky na pronajatém serveru. Poskytovatelů webhostingu samozřejmě najdete v Česku celou řadu, stačí jen vybrat toho nejvhodnějšího podle vašich potřeb a přání a pak vše vyjednat přes internet třeba i z pohodlí domova.

Placený versus bezplatný webhosting

V rámci webhostingu máte na výběr z placené a neplacené varianty. Pro osobní blog vám možná při troše skromnosti postačí hosting neplacený, který má omezené možnosti v oblasti volného prostoru a často zahrnuje umístění reklamy na stránky. Pro podnikání je ale jasnou volbou hosting placený, který zaručuje funkčnost a dává majiteli širší možnosti – a to mnohdy za překvapivě nízké ceny v řádech desítek korun měsíčně.

Typy webhostingu

Základním typem hostingu je sdílený hosting, v rámci kterého uživatel využívá spolu s dalšími zákazníky jeden server nabízený poskytovatelem. Výhodou této varianty je nízká cena oproti využití vlastního serveru, nevýhodou zmíněné sdílení, kdy v případě přetížení jednoho z webů může docházet k omezení či zastavení funkčnosti ostatních webů.

Alternativou je například cloudhosting nabízející možnost uložit si osobní data na svůj vyhrazený prostor na disku bez přístupu třetí strany. Další možností je dedikovaný server neboli pronájem serveru, kdy zákazník sám spravuje celý server a má i vlastní unikátní IP adresu. Výhodou dedikovaného serveru je vysoký výkon. Nevýhodou je, že musíte mít dostatek znalostí pro správu serveru. Pokud je nemáte, můžete volit managed server, kdy poskytovatel pronajme zákazníkovi server vlastní, o který se ale stále stará technická podpora poskytovatele. Tato varianta je však finančně daleko nákladnější.

Specialitou je pak virtuální server, kdy se s jeho pomocí můžete stát majiteli virtuálního prostoru na fyzickém serveru a tvářit se, jako byste vlastnili server reálný.

Kde hledat hosting

Společností nabízejících hosting je celá řada. Jedničkou na českém trhu je ale jednoznačně společnost Wedos, která nabízí možnost pořízení klasického webhostingu, virtuální i dedikované servery a navíc vám pomůže i s registrací domény. Za nízký poplatek zde běžní zákazníci získávají neomezený prostor na disku a nonstop podporu, která dělá z Wedosu skutečně oblíbeného poskytovatele. Skvělou volbou ale může být i Savana webhosting s dobrým poměrem ceny a kvality, eBola webhosting s výhodnými podmínkami pro majitele více webů nebo ONEbit s možností dvouměsíční zkoušky zdarma.

Parametry a ceny webhostingu

V rámci nabídky firmy Wedos můžete pro klasický webhosting volit ze dvou variant: „NoLimit“ a „MiniWeb“. Hosting pro MiniWeb získáváte k doméně zcela zdarma, funkčnost je ale značně omezená. K dispozici budete mít pouze 100 MB prostoru bez možnosti e-mailových schránek, antiviru, subdomén či přesměrování pošty. Naopak za 30 korun měsíčně v balíčku NoLimit získáte toto vše a bez omezení. Zájemci o virtuální servery si pak přijdou na své za 120 korun měsíčně, zájemci o servery dedikované za 790 korun měsíčně.


okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *