Věnce, svíčky a adventní kalendáře plné čokolády. Ano, sotva jsme stihli přivítat podzim… už abychom se chystali na příchod zimy a Vánoc. Každý rok stejný průběh a stejně jsme každý rok všichni stejně překvapeni. Jen co na začátku přivítáme nové studenty navštěvující pomaturitní studium jazyků na naší škole, už vítáme nové, to ty, kteří k nám přichází do druhého pololetí.

A… všichni společně se těšíme na Vánoce, to se ví! Kromě usilovné práce na evropských vzdělávacích projektech, do kterých je PELICAN zapojen, chystáme taky jazykové kurzy, které budou začínat v lednu. Firemní vzdělávání, jazykové kurzy španělštiny nebo třeba individuální vietnamština. To všechno musí být po novém roce připraveno! A tak je u nás adventní čas vždy trochu, no řekněme, hektický. Možná proto bychom všichni ve zrychlené předvánoční době rádi uprchli do cizích krajin na menší dovču. Někam, kde nás strach z nenakoupených dárků a nedopečeného cukroví nedohoní.

A právě proto u nás v pelikání kanceláři vyvstala otázka, kam se před Vánoci chceme podívat, jak vypadá adventní čas v jiné zemi? Vyprav se s námi na krátkou adventní dovolenou!

Co se dozvíte v článku:

Čína

V Číně je tradicí započít advent tím, že své domovy ozdobí svítícími lucernami. Obdobu Santy tady nazývají Dun Che Lao Ren. Stejně jako v Americe, taky tady si děti věší punčochy nad krb (či jiné místo) a čekají, co se v nich objeví.

USA a Kanada

Anglicky mluvící země tady nesmí chybět, už z důvodu počtu studentů navštěvujících pomaturitní studium angličtiny na naší škole. Americké Vánoce známe ze spousty amerických filmů. Bohatě zdobené masivní vánoční stromy a punčochy zavěšené na krbové římse, připraveny na návštěvu Santy. Hlavní den oslavy Vánoc je zde 25. prosince, nicméně, některé z kanadských komunit upřednostňují 24. prosinec, stejně jako u nás. Rodiny si na Štědrý den rozdávají dárky, jedí spoustu jídla a chodí na půlnoční mše do kostelů.

Španělsko

A ani studenti navštěvující kurz španělštiny nezůstanou ochuzeni o své Vánoce! Španělé obvykle slaví Štědrý den se svými rodinami, přáteli a, jak je tradicí ve většině zemí, jídlem. V každé rodině najdete betlém, bez něj se španělské oslavy neobejdou, jedná se vlastně o jakousi soutěž mezi rodinami, přáteli a sousedy. Ti se navzájem navštěvují, aby betlémskou výzdobu svých blízkých taky viděli.

Ale teď už se pojďme vrátit ze světa zpět do naší malebné zemičky! U nás jsou vánoční svátky, počínaje adventem, označovány za svátky klidu. Což zní skvěle, nicméně, všichni víme, že to není vždy tak úplně pravda. Myslíme, že zkušenost se stresem během vánočních svátků, kterou výše uvedla Jazyková škola Brno PELICAN, se promítá i do většiny domácností.

Pojďme se letos míň stresovat a skutečně si ten předvánoční í vánoční čas více užít. A jestli ještě hledáš ten nejlepší nápad na dárek, máme pro Tebe jeden tip: daruj svým nejbližším třeba jazykový kurz. Měkké, ani ty tvrdé dárky letos neletí, kdežto investice do vzdělání a zážitků zůstane vždycky cool! Budeme se těšit na viděnou!

Tvůj svátečně laděný PELICAN

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu