Paddleboarding je poměrně nový sport, který se ovšem rychle uchytil i v našich vodách. Jistě jste si už i vy všimli postav uprostřed rybníků na jakémsi dlouhém surfu s pádlem. Někdy na něm dokonce cvičí jógové pozice.

Na paddleboardu se dá relaxovat, posilovat i si užít adrenalin vln a peřejí. Oproti jiným vodním sportům “s prknem” je velké plus paddleboardu, že je vhodný pro každého, kdo se nebojí vody.

Fitness jízda

Paddleboard je ideální pro ty, kteří si chtějí vyrýsovat tělo a zvýšit kondici. Při pádlování člověk rovnoměrně zapojuje celé tělo, zabírají nejen ruce, zpevněné jsou také nohy a střed těla.

Podobně jako třeba jízda na bruslích je paddleboard skvělou kombinací na pohled esteticky příjemného a zábavného sportu, při kterém vám ani nemusí dojít, že se vlastně namáháte a cvičíte.

Úžasný relax

Jízda na stojatých vodách je ideální pro starší lidi a klidné povahy. Velice moderní je také paddleboard jóga. Vratkostí podložky se zvyšuje účinek především rovnovážných ásan a prohlubuje se i duševní význam cvičení jógy.

Pokud vám utečou myšlenky a přestanete se koncentrovat doma na jógamatce, nehrozí vám totiž šplouchnutí do vody. Navíc jóga v přírodě, šumění vody, daleko od břehu a všech lidí – to zní jako velice zenové jógové studio…

Paddleboarding se psem

S trochou trpělivosti mohou na paddleboard vyrazit i pejskaři se svým věrným přítelem. Doporučuje se pejska nechat na paddleboard nejprve několik dní navyknout tak, že ho prostě necháte někde v domácnosti.

Pak můžete začít trénovat venku na souši s pamlsky, a nakonec si užívat vodního sportu s vaším psem. Jen ho nezapomeňte naučit nastoupit i vystoupit z prkna na speciální pokyn, jinak vás hodí přes palubu kvůli první kachně, kterou na rybníku spatří.

Pro milovníky adrenalinu

Paddleboard si oblíbí i dobrodružnější povahy. Dají se s ním totiž sjíždět vlny podobně jako na surfu, a dokonce vám k tomu stačí menší vlny. Sjíždění vln na paddleboardu je ideální pro surfaře-začátečníky, protože je snazší se dostat k místu, kde se vlny lámou a následně na vlnu naskočit než na klasickém surfu.

Velký adrenalin je sjíždění horních toků řek, peřejí apod. Pro tento druh paddleboardingu je třeba pořídit opravdu kvalitní nafukovací prkno, které toho hodně vydrží.

Rychlostní paddleboarding

Zkušenější jezdce vytrvalce může nadchnout rychlostní jízda na dlouhých a úzkých prknech. Na těchto paddleboardech je těžší udržet rovnováhu, ale jsou mnohem rychlejší a můžete na nich najezdit desítky kilometrů. Ideální, pokud bydlíte v blízkosti velkých přehrad.

Jaké prkno pořídit?

Rozhodli jste se paddleboard zkusit? Základní dilema bude, zda pořídit pevný nebo nafukovací. Hlavní výhody nafukovacího paddleboardu jsou skladnost, mobilnost a větší výběr tvarů i váhy, takže je skvělý na cesty i do letadla.

Oproti pevnému je ovšem o něco méně stabilní a trvanlivý. Je také vhodnější na sjíždění řek. Někomu, kdo má chatu u vody a místo na uskladnění, bude jeden pevný paddleboard sloužit jako nový i za desítky let, je ale těžší a hůř se přepravuje.

Cena paddleboardu a kvalita

Jak je již výše zmíněno, pevné prkno vám vydrží takřka na věky, nafukovací minimálně 6 let – pokud ovšem zvolíte opravdu dobrý výrobek. Nenechte se oklamat nízkou cenou paddleboardu a složitě popsanými parametry materiálu, kterým ve skutečnosti vůbec nerozumíte.

Obecně se paddleboardy dají pořídit přibližně od 6 do 40 tisíc. Kvalitní paddleboard vám ve výsledku peníze ušetří, protože vám bude stačit na život třeba jenom jeden. A je to samozřejmě i ekologická volba – prkno na jednu sezónu nepotěší vás ani planetu.

Nosnost a tvar

U paddleboardu je dobré zvážit také nosnost neboli výtlak. Rozhodně neplatí, že pokud vážíte 100 kg, potřebujete nosnost 300 kg, u paddleboardů s vyšší nosností se lépe zamaskují jiné chyby a vaše jízda může být těžkopádnější a vy si ji tolik neužijete.

Chcete-li však na prkně především cvičit, např. zmíněnou jógu, velká šířka i nosnost jsou žádoucí.

Obecně platí, že delší a užší prkna jsou rychlejší, mají menší odpor, jsou vhodné pro vytrvalce a milovníky rychlosti. Tzv. vlnový paddleboard je menší, s nižším výtlakem a má navíc flosny, ploutve, díky kterým se snadněji zatáčí a chytají vlny.

Tvarem univerzální paddleboard má nejširší možnosti využití, hodí se pro každého a rekreační jezdec se na něm vyřádí v každém ohledu. Parametrů, které je třeba zvážit, je poměrně hodně, proto je ideální si nechat s výběrem poradit. Další rady k výběru paddleboardu najdete např. zde.

Autor: Mysticstore – Showroom Brno


okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *