Pokud chcete letošní Vánoce někoho z vašeho okolí obdarovat originálním, přínosným a moderním dárkem, nebo pokud si zkrátka chcete udělat vánoční radost vy sami, zkuste paddleboard. Toto prkno vám otevře dveře do světa oblíbeného sportu, nekončící zábavy a jedinečného odpočinku, to vše s množstvím zdravotních benefitů. 

Paddleboarding, také známý pod názvem Stand Up Paddle (SUP) je vodní sport, který Vám umožní prozkoumat více než jen pobřeží pláží, pokud tedy budete chtít. Na první pohled se může zdát, že se jedná o sport novodobý, nenechte se ale zmást, jeho historie sahá až do starověkého Egypta.

V minulosti sloužilo toto pádlování na prkně ve stoje zejména k rybaření či přepravě, v současné době je především prostředkem k odreagování, zábavě či relaxu. Paddleboarding takový, jak ho známe dnes má ale s největší pravděpodobností kořeny v ráji surfařů, na Havajských ostrovech, kde místní obyvatelé na konci 18. století prozkoumávali tamní vody na několik metrů dlouhých deskách, ve stoje a s pádlem v ruce. 

A i když princip tohoto sportu zůstal stejný, prkna se změnila. Dřevěné desky byly nahrazeny krásnými, často designovými prkny, které se v současné době vyrábí jak ze dřeva, tak z karbonu. V posledních několika letech se také rozmohly nafukovací paddleboardy, které zaručují kromě skvělého zážitku i praktičnost, jsou lehké, ale především skladné, takže vhodné i na cesty. 

Paddleboard jako dárek utužující fyzickou kondici

Pokud chcete zlepšit svou fyzickou kondici či zpevnit svalstvo, je paddleboarding tou správnou volbou. Při pádlování zapojíte ruce, záda i břišní svalstvo. Stání na prkně během jízdy se zase příznivě podepíše na svalstvu dolních končetin i na vaší stabilitě a koordinaci. 

Paddleboard jako místo k odpočinku

Chcete-li si spíše odpočinout, vypnout hlavu nebo prostě zvolit méně náročné využití paddleboardu, zkuste třeba jógu na prkně. A pokud se vám nezamlouvá ani jóga, udělejte si z paddleboardu lehátko na vodě. Lehněte si na něj a užívejte si krásnou vodní scenérii, poseďte na něm s přáteli nebo ho využijte třeba na opalování, konec konců, využití má mnoho, a tak si jistě každý najde to své. 

Koho obdarovat aneb komu je paddleboarding určen

Odpověď je jednoduchá – úplně všem! Jeho široké uplatnění dává možnost okusit tuto aktivitu snad každému, dětem, dospívajícím, dospělým i seniorům. Malé děti mohou být dokonce doprovázeny svými rodiči, přece jen, paddleboard je dostatečně velký, takže se na něj vejde i několik osob naráz. 

Zdravotní benefity paddleboardingu 

Kromě již výše zmiňovaných benefitů spojených se zlepšováním fyzické kondice lze vyzdvihnout i snižování stresu nebo třeba pozitivní vliv na kardiovaskulární systémPaddleboarding může mít příznivý vliv i na rekonvalescenci po zranění, a to v oblasti fyzické i psychické. 

No zkrátka, paddleboarding k Vánocům prostě chceš!

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *