Stala se vašemu notebooku nějaká „nehoda“ v podobě pádu nebo se jinak poškodil? Nebo naopak pomalu, ale nápadně chřadne, ztrácí výkon a občas úplně odpadne? Pak vám možná probleskla hlavou myšlenka na nový model. To ale není zdaleka nutné. Řadu potíží lze totiž poměrně levně vyřešit v servisu – ať už opravou, nebo výměnou některé ze součástek.

Co všechno lze opravit

Opravy notebooků mohou být nejrůznějšího druhu, od fyzické opravy či výměny jednotlivých částí až po opravy softwarové. Běžně vám v servisu zajistí například opravy základních desek, výměnu LCD displeje či opravu obrazovky, opravy a výměny datových mechanik, opravy poškozených plastů a kloubů, opravy chlazení výkonových součástek a procesorů, opravy i upgrade RAM paměti, výměny klávesnic, baterií, HDD disků i kabelů nebo opravy napájecích konektorů.

V rámci oprav softwaru nabízejí servisy zmíněné opravy a instalace software ovladačů, ale třeba i instalaci Windows a různých programů. V mnoha případech servis umožňuje také záchranu dat, se kterými jste se možná už v slzách rozloučili.

Záruční a pozáruční servis

Jestliže je vaše zařízení ještě v záruce, můžete využít bezplatných služeb záručního servisu. V případě, že k závadě nedošlo vaší vinou, provede servis bezplatnou opravu nebo vám případně dodá i celý nový kus výrobku. S účtenkou se obraťte na prodejce a ten vám poradí, co dál.

V opačném případě, tedy pokud si poškození zaviníte sami, ale zboží je stále v záruce, servis obvykle alespoň diagnostikuje závadu a vám nabídne provedení opravy za poplatek. Pokud již výrobek v záruce není, nemáte na výběr a přichází na řadu klasický servis.

Autorizovaný nebo neautorizovaný servis

Pokud se rozhodnete využít služeb klasického hrazeného servisu, pak máte možnost vybrat si mezi autorizovaným a neautorizovaným. Větší jistotu máte jednoznačně u servisu autorizovaného, který se obvykle specializuje na jednoho výrobce a samotný výrobce je se servisem na jisté úrovni spolupráce.

Pokud v blízkosti žádný autorizovaný servis pro váš model nemáte, nesmutněte. Většina autorizovaných servisů počítačů nabízí možnost svozu zařízení, což je ještě pohodlnější než jet s rozbitým počítačem přes půl města. Kurýr zabalený notebook vyzvedne přímo u vás doma, zajistí odeslání do servisu a následně znovu přiveze.

Pochopitelně tento proces ale může trvat. S drobnostmi si proto vystačíte pravděpodobně i u neautorizovaného servisu ve vašem městě, informujte se ale na reference a pověst firmy, abyste nepřeplatili nebo nenaletěli na neodborníky.


okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *