Pokud se dostanete do finančních problémů a musíte vyřešit oddlužení nemovitosti, existuje několik způsobů. Které to jsou?

Co se stane, když dluhy nesplácíte

Řada lidí se dostane do nepříznivé finanční situace, kdy nemá prostředky na splácení svých závazků.

Nutné je pak jednat včas. Před nevyřešenými dluhy nelze takzvaně strkat hlavu do písku. Tím se problém neřeší, ale pouze prohlubuje. Dlužníkům tak lze poradit jako základní pravidlo: Se svými věřiteli řádně a včas komunikujte a snažte se najít řešení stávajícího stavu.

Pokud se vám situaci nepodaří vyřešit, bývá posléze nařízen exekuční prodej nemovitostí. Ten se ale samozřejmě nemůže rovnat s klasickým prodejem nemovitosti a ve srovnání s ním je značně nevýhodný. Proto je na místě snažit se tomuto scénáři vyhnout.

Jak situaci řešit

V zásadě se v takové situaci nabízejí dvě řešení, která mají svoje plusy a minusy. Vždy je tak na místě konzultovat situaci s odborníky, kteří pomohou navrhnout optimální alternativu.

Refinancování půjček

Refinancování dokáže snížit splátky tak, abyste byli schopni je zvládnout. Zpravidla má smysl u vyššího počtu půjček, které se spojením do jedné stávají pro dlužníka o něco výhodnější. Po refinancování dále pravidelně platíte splátku ve stanovené výši.

Dlužník tak musí být schopen dále svůj dluh postupně umořovat. Poskytovatel, u kterého si refinancování sjedná, mu však může pomoci tím, že mu půjčí i další finanční prostředky. Ty lze následně využít k libovolnému účelu. V případě některých poskytovatelů lze také realizovat sloučení závazků různých rodinných příslušníků. 

Prodej nemovitosti

Není-li již možné řešit situaci jinak, přichází ke slovu oddlužení prodejem nemovitosti. Tento způsob oddlužení nemovitosti realizuje specializovaná firma, která může i exekucí zatížený dům či byt od majitele vykoupit.

Jedná se o spolehlivé a rychlé řešení v případě, kdy je potřeba rychle z prodeje získat určitou částku. Vykoupit je možné nemovitost v osobním, družstevním i podílovém vlastnictví. Vykoupit lze domy či byty s předkupním právem, případně takové nemovitosti, na nichž vázne věcné břemeno či jiné právní vady.

Výhodou takovéhoto způsobu prodeje je kromě rychlosti především fakt, že klient má k dispozici absolutní podporu. Součástí služeb je právní servis, zastupování při jednání s úřady, pomoc při jednání s exekutorem či věřiteli atd.

Nemovitost se tak vůbec nemusí dostat do dražby. Prodá se díky tomu za násobně vyšší cenu, která mnohem spíše odpovídá tržní hodnotě nemovitosti.

Ačkoli bude cena v porovnání s klasickým prodejem nižší, lze to považovat za jakousi nutnou daň za rychlé vypořádání veškerých závazků. Maximálně se obvykle hodnota ceny nemovitosti pohybuje na 90 %. Zároveň však své peníze můžete získat už zhruba do 48 hodin.

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu