Plánujete už dlouho pořízení nového bytu nebo domu? Pak je čas přejít od plánů k realizaci svého vysněného bydlení. Další otázkou může být, kde vzít prostředky na jeho financování. Existuje celá řada možností, jak bydlení financovat, i když nemáte dostatek vlastních prostředků.  

Jak velká investice do vlastního

Paleta nabídek finančního trhu v oblasti financování vlastního bydlení je poměrně bohatá. Nepochybně je třeba také zdůraznit, že neustále vzrůstá důležitost vlastních úspor. Mít dobrý finanční základ pro investici do vlastního bydlení každého posouvá o několik příček výše k dosažení vysněného cíle.

K vlastním úsporám se následně připojuje možnost (často dokonce nutnost) financování bydlení prostřednictvím hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření, protože ceny nemovitostí rostou rychleji než příjmy obyvatelstva. V současnosti lidé v ČR vynakládají na pořízení vlastního bytu až jedenáctinásobek svého příjmu.

Spořicí účet

S financováním vlastního bydlení je třeba začít mnohem dříve, než si to konkrétní situace doslova vynutí. Nemáte-li dostatečnou hotovost anebo možnost získat finanční dar či půjčku od příbuzných, měli byste důsledně spořit již s předstihem.  

Nejvýhodnější je stavební spoření

Za nejvhodnější je v současnosti považováno stavební spoření jako prostředek, jak mohou nejen mladí lidé dosáhnout na své vlastní bydlení. Stavební spoření poskytuje nejen státní podporu a zhodnocení vložených finančních prostředků, ale i bezpečnost finančních vkladů a hlavně široké úvěrové možnosti.

Výhodou je i garance výhodného úroku u pozdějšího úvěru ze stavebního spoření. Při uzavření smlouvy na stavební spoření definujete cílovou částku. Poté při naspoření zhruba 30 – 40 % (nejdříve však dva roky po uzavření smlouvy) již můžete požádat o úvěr ze stavebního spoření. Ihned při uzavření smlouvy se dozvíte výši úrokové sazby. Ta se následně po celou dobu splácení úvěru nemění.

Využijte překlenovací úvěr neboli meziúvěr

Nesplníte-li některou podmínku zásadní pro poskytnutí řádného úvěru ze stavebního spoření, můžete požádat o poskytnutí takzvaného překlenovacího úvěru nebo meziúvěru (jiné označení téhož). Na tento úvěr neexistuje právní nárok.  

Hypotéku je možné i refinancovat

Svou touhu po realizaci vlastního bydlení můžete uspokojit také formou hypotéky. Hypotéky však v posledních dvou letech podražily. Nový spotřebitelský zákon umožňuje bankám poskytnout nejvýše do 90 % zástavní hodnoty nemovitosti. Zbytek musíte mít jako zájemci o vlastní bydlení našetřeno.

Pochopitelně je nutné mít dobře finančně ohodnocenou práci, bez níž na hypotéku nedosáhnete. Brigádně získané výdělky anebo nepravidelné příjmy se většinou nezapočítávají, i když je mnohé banky mohou jistým způsobem zohlednit.

Máte-li už hypotéku uzavřenou, můžete si její splácení zajistit formou refinancování, to znamená splácet ji novým hypotéčním úvěrem s odlišnými podmínkami. Podmínky nového hypotečního úvěru jsou zpravidla výhodnější než u stávající hypotéky.  

Další možnosti financování vlastního bydlení

Investice do podílových fondů a financování prostřednictvím jiného účelového úvěru jsou další možnosti, jak financovat vlastní bydlení. Na koupi vlastní nemovitosti financované nebankovním úvěrem raději hned zapomeňte.

Tento způsob je velmi nevýhodný, neboť v tomto sektoru jsou nevýhodné i úrokové sazby a navíc i vysoké poplatky ve formě smluvních pokut za nedodržení splátkového kalendáře. Navíc jsou tyto úvěry obvykle nastaveny jen na krátkou dobu splácení.   

A nezapomeňte, že úvěr ze stavebního spoření vám pomůže nejen k novému vlastnímu bydlení, ale může se stát i výhodným způsobem, jak realizovat rekonstrukci bytu či domu, případně jak své bydlení rozšířit a zvětšit. 

Autor: Realitní seznamka zipHOME.cz

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu