Přemýšlíte nad tím, jak snížit energetickou úsporu vašeho rodinného domu? Skvělé. Nabízí se totiž hned několik možností, a to včetně výměny oken nebo zateplení. Možná si však říkáte, že takové kroky budou velmi finančně náročné. Do hry však vstupuje dotace z programu Nová zelená úsporám, která může snížit energetickou náročnost rodinných domů a vlastně i bytových jednotek. Stačí požádat o finanční příspěvek.

Co se dozvíte v článku:

Výměna oken

Jako první se nabízí dotace na výměnu oken. V případě, že vám teplo uniká skrze špatně udělaná okna, která jsou možná ještě dřevěná, nikoliv plastová, je výměna oken skutečně na místě. Investice to sice bude, ale návratnost je poměrně brzká a se získáním dotace z programu Nová zelená úsporám může být ještě kratší.

V současné době se doporučuje mít okna rovnou s nějakými roletami, které budou také do jisté míry zabraňovat průniku chladu do domácnosti.

Zateplení

Vedle dotace na výměnu oken můžete požádat také o dotaci na zateplení. Jestliže nejsou okna jediným problémem, vezměte to rovnou od podlahy a investujte do celkového zateplení domácnosti. Opět čára přes rozpočet, opět přijatelný krok v případě, že požádáte o dotaci.

U dotací platí, že mohou být až ve výši poloviny pořizovacích nákladů, navíc se může požádat o několik dotací na několik věcí najednou. Finanční příspěvek je totiž vyplácen pouze jednorázově.

Fotovoltaika

V posledních měsících se stala velkým hitem fotovoltaika. Fotovoltaická elektrárna totiž slibuje úsporu až o více jak 70 %, což se při současných cenách energií víc než hodí.

Navíc mluvíme o ekologickém řešení. Při výrobě sluneční energie se totiž nevyrábí žádné škodlivé látky, které by posléze putovaly do ovzduší, o čemž se v případě běžné výroby elektřiny hovořit nedá.

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *