Do našich skříní už patří stejně pevně jako trička nebo sukně. Ovšem nelze popřít, že právě ony jsou na ulicích nejčastějším zdrojem módních faux pas. Dokáží totiž odhalit naše spodní prádlo i nelichotivé tělesné křivky. Byla by však škoda je zavrhovat kvůli takovýmto „drobnostem“, které lze snadno vyřešit.

Pro začátek si udělejme jasno. Legíny rozhodně nejsou náhradou kalhot, takovou funkci nemají a nikdy neměly. Jejich prapůvodních účelem je „záskok“ za punčocháče. Nosí se tedy všude tam, kde byste si za normálních okolností vzaly silonky. Tedy zejména pod šaty nebo pod sukni. Pokud si je vezmete na sebe, tak jedině tak, že nikdy nebude vidět váš zadeček. Měla by ho zakrývat tunika či sukně (u odvážnějších slečen třeba i šortky). Pokud se budete tohoto pravidla držet, žádné módní přešlapy se vás týkat nebudou.

Sázka na tu správnou velikost

Vaše legíny, se kterými vyrazíte na ulic, by neměly být ani příliš těsné, ani příliš volné. Upnuté kousky dokáží udělat fald i tam, kde za normálních okolností žádný není. Látka navíc natahováním řídne a bez problémů tak odhalí třeba vaše spodní prádlo (ano, řeč je o zadních partiích, kam si běžně nevidíme). A volné modely? Ty zase plandají a vůbec naší postavě v žádném případě nelichotí.

A jak tedy poznat správnou velikost? Dobře zvolené legíny vaše nohy dobře obepínají, ale zároveň se nemusíte do jejich nohavic soukat násilím nebo si pomáhat nejrůznějšími prostocviky. Zároveň se však nikde nesmí krabatit, a to ani u kotníků.

Čáru přes rozpočet vám mohou udělat i nevhodné boty

S čím vypadá tento kus oblečení skvěle? Jednoznačně s kozačkami – vysokými i nízkými. Nevadí mu ani žabky a sandály, u žen s dlouhýma nohama je pak možné vsadit i na baleríny či mokasíny. Je však nezbytně nutné je sladit se zbývajícím oblečením, jinak budou působit spíše nepatřičně.

A co naopak ne? Lodičky a boty na vysokém podpatku. Takováto kombinace působí značně „lacině“ a s největší pravděpodobností tak budete vypadat spíše jako pracovnice na „E55“ čekající na zákazníka. A to jistě nechcete.

Jak je to s délkou?

Přiznejme si to. Dobře vypadají obvykle jen legíny dlouhé nebo tříčtvrteční. Žádné 7/8 apod. A dlouhé znamená opravdu dlouhé – až ke kotníkům. Nezapomeňte na to, že častým praním ztrácí na pružnosti. Jakmile se tedy lem v dolní oblasti začne vytahovat, případně se legíny o pořádný kus srazí (navíc se obvykle vytahají na kolenou), nemilosrdně je ze svého „lepšího“ šatníku vyřaďte.

Náš tip: Existuje ještě jedna možnost, jak můžete evidentně „jeté“ kousky vynosit ven. A to pokud je příliš chladno a vy potřebujete nějakou teplou vrstvu pod kalhoty. V takovém případě může být jejich vytahanost a pohodlnost spíše výhodou. Berte si je však jen tam, kde se zaručeně nebudete muset svlékat.

S čím legíny kombinovat

Chystáte se do města nebo na párty s přáteli? Pak dbejte na to, aby legíny působily přesně tak, jak mají. Naštěstí to není těžké. Stačí si osvojit jednoduché zásady kombinací materiálů a vzorů a máte vyhráno.

Pokud si berete legíny k šatům, vždy je barevně slaďte – není žádoucí, aby šlo o stejnou barevnost, spíše vybírejte odstíny, které se vzájemně netlučou. Například u šatů s pěti barvami si zvolte jednoduché jednobarevné legíny, jenž jednu z nich kopírují. Čím složitější vzor budou mít šaty, tím jednodušší legíny zvolte – a naopak.

A totéž platí i pro sukni. Ovšem ta, vzhledem ke svému střihu, vyžaduje správný doplněk v podobě dobře sedícího a lehce upnutého trička. Mít na sobě více než jeden plandající kus oděvu je rozhodně nežádoucí a vaší siluetě by to nijak neprospělo.

Náš tip: Dejte si pozor na to, aby legíny se sukní či spodní částí šatů nikdy nesplývaly. A pokud se rozhodnete obléct šortky, je barevný kontrast žádoucí ještě o to více.

Jak kombinovat legíny se šortkami

Dáte-li prostor velkému množství kapes, bude celý váš outfit působit hravě a ležérně. I proto jsou šortky stále oblíbenější. A jakými zásadami se řídit v tomto případě? Legíny jednobarevné, šortky pak denimové, bílé nebo jednoduše černé. Šortky se vyplatí volit spíše volnější. Ty příliš těsné by s legínami splývaly, což by vaší postavě rozhodně neudělalo dobrou službu.

A co si vzít nahoru? Opět těsné triko či tílko. Zajímavě může vypadat i sportovní sako nebo svetr. A jestli se rozhodnete „vršek“ ladit jednobarevně, mohou si legíny dovolit o to větší pestrost a nápaditost vzorů.

Náš tip: A co legíny do práce? Správná délka je základ. Ovšem ne vždy budou vedením považovány za dostatečně „formální“ oděv. Předem se tedy ujistěte o tom, že si je na svém pracovišti můžete „dovolit.“

Když chcete, aby vaše oblečení působilo zábavně

Tady se jednoznačně na vašich „kalhotách“ uplatní pestrobarevné, leckdy skoro až psychedelické vzory. Bohatě stačí na to, aby se díky nim staly legíny doslova základem vašeho oděvu. Veškerou pozornost strhnete jen na ně, a nezáleží na tom, zda bude hrát prim leopardí vzor nebo třeba batika.

Ale pozor, vždy platí, že se tento styl hodí jen pro ženy s opravdu dokonalýma nohama, pro nikoho jiného. A jeden výrazný vzor také nikdy neopakujte nikde jinde. Celý outfit by pak už působil přeplácaně a rozhodně ne hezky.

Nakupte výhodně nejenom legíny

Dostali jste chuť po našem stručném přehledu do nějakých těch barevných či naopak střízlivých legín investovat a podtrhnout tak svůj mladistvý šmrnc? Nechte si doporučit slevy na Bibloo.cz, kde si dozajista vyberete z pestrého sortimentu oblečení opravdu pro každého.

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu