Jak se chránit proti koronaviru

Důležité je postupovat tak, jak při klasickém respiračním onemocnění, jako v aktuálním chřipkovém období:

 • vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní
 • dodržovat základní hygienická pravidla
 • používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí
 • nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí
 • jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou! (kapénky se pak mohou přenést dál)
 • samozřejmě i zdravotníci sami by se měli chránit, jelikož jsou to právě oni, kteří přicházejí s pacienty nejvíce do styku

Jak snížit riziko nakažení koronavirem

 • umývejte si ruce mýdlem a nebo používejte antibakteriální gel s obsahem alkoholu
 • při kašli a kýchání si zakrývejte nos a ústa
 • vyvarujte se úzkému kontaktu s osobami, které mají příznaky hřipky
 • dbejte na dostatečnou teplotu
 • při kontaktu s volně žijícími či hospodářskými zvířaty používejte ochranné pomůcky
 • posilujte své zdraví a imunitu
Jak snížit riziko nakažení koronavirem

Příznaky koronaviru

Rozpoznání zda se jedná o nakažení Koronavirus je těžké. Příznaky koronaviru jsou obtížné dýchání, kašel a horečky. Čtrnáct dní po nakažení virem trvá inkubační doba, při které se neprojevují žádné příznaky. Že jde skutečně o koronavirus, musí u pacientů s podezřením potvrzovat až lékaři a laboratorní testy.

Pozn.: Dle aktuálních dat a údajů z celkového počtu osob s příznaky mohou až 3% procenta lidí zemřít (převážně děti a senioři, kteří jsou více náchylní se nakazit).

Hrozí nový koronavirus i v Česku?

Koronavirus je už i v sousedním Německu. Není tedy možné vyloučit, že by se virus dostal také do České republiky. Obě předchozí epidemie koronavirů se ale naší zemi vyhnuly – doposud na našem území nebyly přes několik podezření zaznamenány žádné případy MERS ani SARS. Před tím, že by se virus mohl dostat i do České republiky, varuje i ministerstvo zahraničních věcí.

V České republice se objevilo přes třicet podezření na koronavirus, ale zatím se žádné nepotvrdilo.

ústní respirační rouška

Kde koupit ústní roušku a respirátor

Jak se ústní rouška prodává v e-shopech? Po rouškách a respirátorech je během prvního víkendu extrémní poptávka a e-shopy hlásí vyprodané sklady! Jen během víkendu obchod Pilulka.cz prodal přes 2500 ks krabic což je více než 125 000 Ks roušek. Lidé propadli panice a dělají preventivní zásoby kvalitních roušek, pro případnou epidemii, chrání se tak i proti šíření a nakazení chřipky, které v ČR nyní během Ledna a Února propukla téměř ve všech krajích.

Vitamíny na posílení imunity případně roušky a respirátory doporučujeme koupit na Pilulka.cz ZDE.

Ochrání mě proti koronaviru textilní rouška?

Při kontaktu s pacientem s příznaky akutního respiračního onemocnění je třeba dodržovat standardní běžné opatření proti přenosu infekcí, zejména ochranu dýchacích cest (ústenka, resp. rouška), respirační etiketu při kašli, kýchání a smrkání, používání jednorázových kapesníků, a také hygienu rukou, a to u symptomatických pacientů i zdravotnického personálu. Roušky jsou prospěšné hlavně k tomu, aby již nemocný nešířil svou nemoc dál kapénkovou cestou, která je v současné době na vzestupu. Běžné papírové roušky pak chrání víc okolí před člověkem s rouškou, který by mohl být infekční, než daného člověka s rouškou před nakaženými kolem něj.

Další potřebné informace naleznete na https://www.info-koronavirus.cz/

Rozdíl mezi rouškou a respirátorem
Odborníci upozorňují na to, že lidé často vůbec netuší, k čemu vlastně ochranná rouška slouží a že pokud se chtějí chránit před nákazou virem, museli by si pořídit respirátor. Horečnaté skupování ochranných roušek je tak zcela zbytečné.

Ochranná rouška

Běžná ochranná rouška je nejrozšířenější ochranou dechu, jakou známe. Ovšem skutečný účel je zamezit průniku mikroorganismů zevnitř ven – tedy aby již nakazený člověk nenakazil okolí.

Ústní roušku se tak vyplatí mít v okamžiku, kdy jste nemocní a nechcete tuto nemoc či viry přenést na ostatní lidi ve svém okolí. V žádném případě vám ale rouška neposkytne ochranu před nákazou zvenčí.

? Posílení imunity: Nakupte si vitamíny pro lepší zdraví. Výhodně nakupte ZDE.

Respirátor

Respirátory dokáží dýchací soustavu ochránit nejen před nebezpečnými výpary mnoha druhů nebo jemnými částečkami prachu a toxických tuhých částeček, ale spolehlivě chrání i přímo před viry a bakteriemi, na které základní ústní roušky nejsou schopny filtrovat.

Respirátory mají dva základní parametry – sílu filtrace FFP 1 – FFP 3.

 • Třída FFP 1 – chrání jen před pevnými a kapalnými aerosoly
 • Třída FFP 2 – chrání před pevnými a kapalnými aerosoly, mlhou a dýmem
 • Třída FFP 3 – respirátory FFP 3 vás ochrání před vším co předchozí a navíc i před viry a bakteriemi!

Pokud byste se tedy chtěli chránit před koronavirem či jiným virem nebo bakterií, museli byste si podle odborníků pořídit respirátor označený třídou FFP 3.

Existuje vakcína proti koronaviru?

V současné době není k dispozici vakcína ani lék na koronavisrus, která by chránila proti viru 2019-nCoV.

koronavirus pod mikroskopem

Jak se koronavirus přenáší?

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu, který trvá delší dobu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Inkubační doba je týden až čtrnáct dní. Po týdnu od nakažení se nemoc projeví neustupujícmi horečkami a problém s dýcháním. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a brzy se objeví projevy kašle.

Jaké skupiny obyvatel jsou nejohroženější?
Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, dětské skupiny, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou.

Aktuální počet nakazených koronavirem

Aktuální počet nakazených koronavirem
Live map Coronavirus: https://www.nytimes.com/interactive/2020/world/asia/china-wuhan-coronavirus-maps.html

Na nový koronavirus v Číně ( Wu-chan) zahynulo do čtvrtka již 213 osob a 9692 osob se nakazilo. Uvedla to v pátek podle agentury Reuters čínská národní zdravotnická komise. Nově nakažených je 1982. Dva nakažené v pátek dopoledne nahlásila i pátá evropská země, Velká Británie, Německo i Francie.

Zdroje o aktuálně nakazených :
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/koronavirus-cina-nakazeni-obeti_2001310633_pj

Aktuální počet nemocných koronavirem 2019-nCoV je nyní již o hodně větší než počet nakažených virem SARS před 17 lety. Lékaři se snaží vir izolovat ze všech sil, ale stále to nestačí.

2019-nCoV

Co je nCoV

Odborný lékařský názvem 2019-nCoV je přesné souhrnné označení pro celkem čtyři rody virů, které způsobují onemocnění jak u zvířat tak lidí s různým stupněm závažnosti. Tento název koronaviru je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Někdy se označuje i jako wuchanský vir.

Koronavirus u zvířat

Koronaviry byly původně známy jen u zvířat – ptáků a savců. Jednalo se o formy viru z rodu Alphacoronavirus, které způsobovaly virové infekce drůbeže (vetšinou jen nachlazení) a jiných ptáků, ale i skotu nebo domácích zvířat jako psů a koček.

Když se tato nemoc identifikovala tak šlo jen o běžná nachlazení, ale až v roce 2002 se objevil koronavirus z rodu Betacoronavirus, který již byl vážnější a způsobuje závažné onemocnění SARS, který způsobuje selhání dýchání. O deset let později byla diagnostikována nová forma – nemoc MERS – způsobující obdobně závažné onemocnění, která se objevuje u netopýrů a velbloudů.

Video o Koronaviru

Na Youtube kanále Vědecké kladivo jsou hezky shrnuty informace o Koronaviru, Sars i nemoci Mers.

Další zdroje o Koronaviru:

https://www.aktualne.cz/wiki/veda-a-technika/koronavirus/r~i:wiki:3784/
https://www.vitalia.cz/clanky/koronavirus-zahada-ktera-zabiji-na-dovolene/
https://vtm.zive.cz/clanky/koronavirus-cina-priznaky/sc-870-a-202107/default.aspx
https://cs.wikipedia.org/wiki/Koronavirus
http://www.mzcr.cz/dokumenty/koronavirus-2019-ncov-informace-pro-obcany_18432_4122_1.html

Co s koronavirem souvisí a možná hledáte: koronavirus 2019-nCoV, nebo Epidemie koronaviru 2019-nCoV.

S kým se poradit o koronaviru

Pokud potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru, ať už jste občan či zdravotník, je vám k dispozici infolinka Státního zdravotního ústavu, která má číslo: 724 810 106. Linka je v provozu denně od 9 do 21 hodin.


Doposud zavedená opatření

 • Informační kampaň na Letišti Václava Havla – informační cedule a letáky.
 • Posádky všech letadel přistávající v Praze informují pasažéry o tom, co dělat pokud cestují z oblasti nákazy koronavirem a objeví se u nich teplota, kašel či dušnost. 
 • Cílený screening: posádky všech letadel přistávající v Praze a zaměstnanci letiště upozorňují cestující s příznaky jako je kašel, teplota či dušnost, aby vyhledali lékařskou pomoc přímo na letišti.
 • Cílený screening na pasových kontrolách letiště.
 • Dva speciální vstupy (gate) pro lety z Číny a jejich častá dezinfekce.
 • Častější dezinfekce brán a přepážek.
 • Navýšení počtu stojanů s dezinfekcí na Letišti Václava Havla.
 • Pohotovostní režim Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu a krajských hygienických stanic.
 • Úzká komunikace Ministerstva zdravotnictví s ECDC, WHO a EU.
 • Ministerstvo zdravotnictví průběžně informuje vedoucí pracovníky protiepidemických odborů, praktického lékařství a infektologie o aktuálním vývoji epidemiologické situace.
 • Ministerstvo zdravotnictví průběžně informuje lékaře a všechny pracovníky ve zdravotnictví.
 • Informace pro občany a zdravotníky na webu Ministerstva zdravotnictví.
 • Informace o aktuálním testování onemocnění v ČR (data) na webu Ministerstva zdravotnictví (aktualizováno denně).
 • V práci se musíte nechat testovat na covid a musíte mít Čestné prohlášení o negativním testu

Poslední aktualizace stavu

Aktualizace 31. ledna

Světová zdravotnická organizace (zkratka WHO) nyní v souvislosti s touto epidemií koronaviru 2019-nCoV vyhlásila globální stav nouze.

Zajímavost: Tento globální stav nouze byl dosud vyhlášen jen pětkrát a to v souvislosti s virem A/H1N1, dětskou obrnou, ebolou (2014 – západní Afrika), virem zika a znovu ebolou (2016 v Kongu). 

? Posílení imunity: Nakupte si vitamíny pro lepší zdraví. Výhodně nakupte ZDE.

5.2.2019

Přehled počtu nakazených koronavirem, počet vyléčených a počet mrtvých hezky přehledně podle zemí zde https://www.worldometers.info/coronavirus/

Koronavir mapa
Přehledná mapa s místy, kde bylo zaznamanáno nakažení koronavirem: https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

mapa koronavir

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

2 Replies to “Koronavirus

 1. Mám takový dotaz.Už přes 2 týdny soused provádí na rod.domku rekonstrukci.Jsme oknami od sebe max.5 metrů.Má tam několik lidí – asi ukrajinci,kteří vůbec nehledí na naše soukromí a už od rána od 7 do večera 18 hod. od pondělí do soboty,někdy i v neděli nás obtěžují ne jenom tím,že nemůžeme v tom hluku a prachu bydlet ale i relaxovat v těchto těžkých dnech.Pracují celé dny se zbíječkami.bourají příčky,pravděpodobné v nejbližších dnes se pustí i na rozebíraní střechy.Počítalo se i s takovými případy v karanténě?Může na naše zdraví působit i prach,hluk.

 2. Jsem seznaen se vsemi okonostmi, ale jsem pro Lockdown,pokut je to nevyhnutelne.! Mi se osobne stalo toto: Po prijezdu do CR jem po dvou dnech nechal testovat na Covid19, s tim, ze po dvou dnech opustim CR, ale bohuzel byl jsem POZITIV. tim jsem zustal v 8denni karantene i se svou manzelku.Bohuzel, cekal jsem, ze se nam nekdo z Hygieny ,Nic do dneska asi chyba, Ja jsem na tom spatne,jsem srdcar, prudusky nekde, atd.Nevim ale asi jsem hodne odolny jedinec kdyz prezije covid bez niceho( zadna teplota, nic) nevim co se deje, ale muzeme dekovat sistemu, ze za posledni rok VYMITILY – chrpiku,anginu,horecky a jine nemoci.! To je SUPER no a Covid,s tim se vyporadame ne? Tak Cus

Comments are closed.