Franchising je pojem, který se v podnikání objevuje už dlouhé roky. Zakládá se na smluvní spolupráci se známou značkou, kdy jedna strana poskytuje licenci a druhá strana pod touto licencí samostatně a podle nastavených pravidel podniká. Nejčastěji se franšíza spojuje s řetězci rychlého občerstvení, ale fungují tak i některé drogerie, kavárny, kosmetické salony a podobně.

Pro někoho může být franchising skvělá podnikatelská příležitost, jiný v něm může pěkně narazit. Zjednodušeně se dá říct, že o tomto způsobu podnikání by měli uvažovat lidé, kteří mají rádi jistotu (i za cenu ztráty absolutní svobody), nedělá jim problém dodržování zavedených pracovních postupů a disponují vstupním kapitálem, který chtějí investovat. Skutečnost je ale o něco složitější.

Kontrakt s franchisorem, tedy poskytovatelem licence, samozřejmě nemůže získat úplně kdokoliv. Je třeba získat si důvěru firmy a ideálně mít už zkušenosti s podnikáním nebo vedoucí pozicí. Pro úplného začátečníka franchising vhodný není. Platí se za licenci, kde se výše vkladu odvíjí od popularity a velikosti značky, ale také za samotný rozjezd podniku, kurzy zaměstnanců a podobně.

Co se dozvíte v článku:

Jaké jsou výhody?

Výhoda franchisingu pak spočívá v tom, že podnikatel využije cizí, ale osvědčený nápad na podnikání, aniž by musel sám začínat budovat firmu od nuly. K podnikání využívá informace, úspěchy a neúspěchy, které mu zprostředkuje někdo jiný z dřívějšího podnikání v tom samém oboru. K dispozici mu budou zkušení kolegové, franchisor i poradní orgány. Riziko neúspěchu je tak velmi malé.

A co nevýhody?

Na druhou stranu franchising nepřeje vlastní kreativitě a samostatnému rozhodování. Na veškeré kroky a postupy budou pod drobnohledem franchisora, se kterým budete muset sdílet dílčí výsledky. Může se stát i to, že franšíza fungovat nebude – záleží na tržní situaci, lokalitě i schopnostech a vzájemných vztazích s franchisorem.

Čist další článek:  Knihy vám pomohou s novoročním předsevzetím

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *