Máte pocit, že váš partner nebo příbuzný v poslední době pije víc než dřív? Nebo sami váháte nad tím, zda je vaše láska k alkoholu stále v mezích? Alkoholismus může zničit zdraví, ale i způsobit rozvod a nenávratně pokazit mezilidské vztahy. Léčba alkoholismu přitom bývá velmi účinná, chce to jen jedno – odhodlání svůj problém řešit.

Má své příznaky

Závislost na alkoholu je, stejně jako každá jiná závislost, charakteristická abstinenčními příznaky, které se objeví několik hodin po tom, co se člověk nedostane ke svému zdroji závislosti. Rozpoznat se tedy dá podle neovladatelné touhy nalít si alkohol. Závislý člověk záměrně vyhledává místa, kde se bude alkohol konzumovat, ať už jsou to bary, hospody, večírky nebo návštěvy u podobně založených přátel.

Dalším charakteristickým příznakem bývá neznalost míry. Jedna sklenička nestačí, závislý člověk se musí opít téměř do bezvědomí. Zároveň se jeho tolerance vůči alkoholu zvyšuje, takže začíná pít už od rána, nezřídka tajně. Vlivem opilosti a kocoviny zapomíná na důležité věci, zanedbává práci a rodinu, ztrácí zájem o koníčky a bývá podrážděný a napjatý.

Okolí si většinou všimne, až když je pozdě

Rozvoj závislosti na alkoholu probíhá zpravidla nenápadně, a tak je pro daného jedince těžké si ho vůbec připustit nebo dokonce všimnout. Nepodceňujte léčbu závislostí. Nelze přesně vymezit dobu, za jakou se člověk stane závislým, ta je velmi individuální. Ze začátku navíc mohou svůj problém před ostatními skrývat nebo pití schovávat za výmluvy – typické je shazování viny na stres v práci nebo problémy v rodině.

Pokud popsané situace poznáváte u sebe nebo u svých blízkých, je vhodné vyhledat pomoc odborníka. K léčbě je ale potřebný souhlas dané osoby, pokud není nařízená soudně. Zkuste si se závislým člověkem v klidu promluvit, když je střízlivý, a nekompromisně mu ukázat všechny důsledky, které jeho chování má a může mít. V dnešní době je možné využít i terapie online, které jsou dostupné každému.

Čist další článek:  Terapie jsou omezovány finanční situací klientů

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *