Doby, kdy jste kvůli vyřizování formalit nebo i kvůli pouhému získání informací museli stát dlouhé fronty na úřadech, jsou naštěstí minulostí. Řada institucí nyní nabízí možnost nahlížení i získávání informací on-line a katastr nemovitostí v tomto není výjimkou. K prohlížení informací ohledně nemovitostí přitom nepotřebujete žádné speciální vybavení ani software, vystačíte si jen s běžným připojením k internetu.

Na jaké adrese hledat

Informace z katastru nemovitostí nabízí například oficiální stránky Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (CUZK) nahlizenidokn.cuzk.cz, dále stránky katastr.net či katastrnemovitostionline.cz nebo přímo již mapové prohlížeče katastr2.cz či ikatastr.cz. Na všech uvedených adresách je přitom nahlížení bezplatné a nevyžaduje žádnou registraci.

Co lze zjistit on-line

On-line nahlížení do katastru nemovitostí umožňuje bez omezení získávat informace ohledně vlastnictví parcel či staveb, ohledně jejich rozměrů nebo druhu a v neposlední řadě také informace ohledně vlastnických a jiných práv. Snadno tedy zjistíte, kdo je majitelem nebo spolumajitelem jakéhokoliv pozemku či stavby, jaká je adresa trvalého bydliště majitele, jakou velikost má nemovitost nebo zda je zatížena předkupním právem, věcným břemenem či jiným závazkem. U parcel rychle zjistíte, zda jde o stavební pozemek, louku nebo třeba vinici, u staveb zase, zda jde o rodinný dům, nebo jinou stavbu. U pozemků také snadno zjistíte parcelní čísla, u staveb navíc i čísla popisná.

nahlizenidokn.cuzk.cz
nahlizenidokn.cuzk.cz

Dále můžete prostřednictvím internetu jednoduše získat také informace o stavu řízení založených na pracovišti katastrálního úřadu. Konkrétně jde o informace týkající se průběhu zápisu vlastnických i jiných práv – od termínů založení řízení či data zaplombování až po zjištění čísla řízení.

Co lze on-line objednat

Důležitým dokumentem týkajícím se nemovitostí je výpis z katastru nemovitostí, který se vám bude hodit při prodeji nemovitosti, vyřízení stavebního povolení, nahlášení trvalého bydliště a spoustě dalších příležitostí. Tento list sice on-line nezískáte, můžete si jej ale za poplatek objednat.

Jak vyhledávat v katastru

Na stránkách nahlizenidokn.cuzk.cz lze jednoduše vyhledávat pozemky podle názvu obce, katastrálního území i čísla parcely, v případě budov pak zadáním názvu obce, její části a čísla popisného. Stejným způsobem lze hledat i informace ohledně zahájených řízení, a to na základě uvedení čísla jednacího. Pokud vás neoslovuje vyplňování políček, můžete bez potíží hledat i přímo v mapě, a to kliknutím na příslušnou parcelu nebo stavbu na adrese katastr2.cz. Po vybrání příslušné nemovitosti v novém okně objevíte veškeré informace o dané nemovitosti na jednom místě.


okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *