Levný e-shop bývá snahou většiny začínajících podnikatelů. Jak na to, aby se úspora nestala primárně zdrojem problémů? Vyplatí se při zakládání internetového obchodu šetřit?

Jak založit e-shop zdarma

Zdarma lze většinou založit svůj projekt skrze vybrané služby, které často v základní variantě nabízejí bezplatný provoz a s pokročilejší nabídkou služeb si už musíte připlatit.

Jinou volbou jsou tzv. open source systémy. Na podobném principu svobodného software funguje například oblíbený redakční systém WordPress. A právě jeho modifikací lze vystavět i e-shop zdarma.

Zde je nutné si vybrat takové technické řešení, které disponuje pro nás adekvátní uživatelskou přívětivostí. Nejčastěji se používá plug-in WooCommerce, který je navržen právě pro provozování e-shopu. Musíme ale samozřejmě počítat s tím, že toto řešení vyžaduje dostatek času a příslušné znalosti.

Další možností je sehnat si odborníka, který se v českém prostředí danou platformou zaobírá, rozumí jí a za úplatu vám potřebné prvky upraví. To už ale pochopitelně nesplňuje původní definici e-shopu zdarma. 

Jaké jsou fáze přípravy e-shopu

V tomto případě záleží na konkrétní platformě. V ideálním případě vám bude stačit pouze registrace na fungující platformě a vlastní e-shop si jednoduše „naklikáte“. Pracovat budete s přehledným administrativním rozhraním.

Například citovaný WordPress je ale potřeba nainstalovat na váš hosting. Hosting a doménu si tedy nejprve s předstihem musíte opatřit. A ani to ve většině případů zdarma nebude.

Proč zvolit open source

Řada lidí má obavu, že pokud svůj e-shop svěří pod jeden konkrétní systém, už z něj nepůjde vystoupit, případně ano, ale za cenu nesmírně složité migrace na odlišnou platformu.

To může být problém za situace, kdy se změní vaše potřeby a vy jinou platformu budete chtít. Ještě větší problém může nastat, pokud vývojářský tým svůj produkt opustí a celý projekt je oficiálně ukončen. Pak se můžete ocitnout zcela bez technické podpory.

Jednoznačnou výhodou open source je kromě finanční stránky naprostá nezávislost na původním dodavateli. Vše si zařizujete sami. Což může být dvojsečné, nicméně o nevýhodách open source později.

Dalším podstatným kladem je při tomto způsobu realizace dostupnost aktualizací. Ty se objevují pravidelně.

Mezi přednosti open source patří i variabilita. Vzhledem k velmi rozsáhlé komunitě uživatelů se mnohdy dá předpokládat, že to, co potřebujete, už potřeboval někdo jiný před vámi. Proto někdo jiný tuto funkci navrhl a zrealizoval. Vám tak stačí jen po ní sáhnout a implantovat ji do svého systému.

A to znamená prakticky pro váš e-shop výhodu do budoucna. Na open source řešení může podnikání prakticky bez omezení růst.

Proč se e-shop zdarma zase tak moc nevyplatí

Jak už bylo řečeno, tvorba e-shopu zdarma mnohdy zase tak úplně zdarma být nemusí. Navíc je potřeba počítat s tím, že co ušetříte na vstupu, utratíte mnohdy později.

Ačkoli adekvátní technické znalosti můžete mít, v čase možná dospějete k poznání, že se chcete raději věnovat vlastnímu byznysu. A na zajišťování chodu celého systému vám jednoduše nezbývají kapacity.

V takovém případě budete shánět zkušeného programátora. Což nemusí být navíc úplně jednoduché. Ani profesně vyspělý člověk si nemusí úplně efektivně poradit s architekturou cizího software či webu.

Kód navíc nemusí být vždy napsaný úplně optimálně. Často nebývá, a to přináší nejen praktické problémy, ale především riziko bezpečnostní.

Oficiální technická podpora, která by případné problémy dokázala řešit, v této volbě k dispozici není.

Jistým úskalím může být i česká lokalizace. To přináší nejen jazykovou bariéru, ale také praktickou komplikaci při snaze rozfungovat e-shop v českém prostředí. Zahraniční systémy většinou na specifika tuzemského podnikání nepamatují.

Chcete si nejdříve vyzkoušet, jak funguje klasický pronájem e-shopu, kde si vše můžete jen naklikat? Na stránce inShop.cz si můžete na otestovat na 60 dní zcela zdarma demoverzi profesionálního e-shopového řešení. Už v testovacím období máte k dispozici všechny funkce a může i prakticky prodávat.

E-shop můžete hezky propagovat i na slevové akci Black Friday, kdy obchody na internetu mají nejvetší tržby během roku.

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu