K čemu musí mít společnost sídlo, jak si jej zařídit a co obnáší tzv. virtuální sídlo firmy?

K čemu slouží sídlo firmy

Nejprve je nutné si ujasnit, že sídlo firmy každá právnická osoba mít jednoduše musí. Vyžaduje to po ní zákon.

Legislativa stanovuje i další nutné podmínky, které musíte v tomto směru splnit. Sídlo firmy tak musíte fakticky mít na reálné adrese a můžete vlastnit pouze jediné. A to i tehdy, když budete podnikat například ve více městech.

Současně je nutné, abyste měli případně i souhlas majitele dotyčné nemovitosti. Pakliže se tedy nejedná o nemovitost vaši vlastní, což i tak musíte doložit (výpis z katastru).

Sídlo společnosti v bytě?

Existují samozřejmě obory, které sídlo fakticky nepotřebují, protože mohou svou činnost vykonávat třeba i z domova.

Na tuto možnost legislativa pamatuje a nenutí vás si například pronajmout kancelář, do které byste reálně nikdy nedocházeli. Sídlo firmy v běžném bytě mít můžete. Avšak pouze za předpokladu, že je to slučitelné s povahou a rozsahem činnosti podnikání.

Navíc má tento krok několik úskalí. Problémem je potenciálně vyšší daň z nemovitosti. Stejně tak můžete sami sebe poškodit v okamžiku, kdy se vašemu podnikání přestane dařit a situace by dospěla až k návštěvě exekutora. Jen obtížně před ním zadržíte osobní majetek, o který nechcete přijít.

Virtuální sídlo 

Pro případ, kdy nechcete mít sídlo u sebe doma a zároveň jinou možnost nemáte, existuje ještě varianta sídla virtuálního.

Virtuální sídlo firmy znamená v podstatě pronájem určité adresy. Nikoli tedy fyzických prostor, ve kterých by společnost mohla reálně sídlit. Za poskytnutí sídla společnosti si nechá dotyčný provozovatel zaplatit, a to částku zpravidla měsíční nebo roční. Součástí platby mohou být i doplňkové služby.

Podobná praktika je přitom z pohledu živnostenského zákona i občanského zákoníku legální. Za virtuální sídlo pro firmy vám samozřejmě nehrozí ani žádné sankce či pokuty. Navíc má některé podstatné výhody.

Virtuální sídlo společnosti je bezpečnější ve srovnání s alternativou sídla v bytě. Kromě toho lukrativní adresa může podnikateli výrazně přispět k budování prestižní image jeho firmy. Pro některé obchodní partnery je taková adresa znatelně důvěryhodnější.

Virtuální sídlo od Parkerhill.cz

Pražská společnost Parker & Hill nabízí poskytnutí sídla společnosti na prestižních adresách v centru Prahy, čímž se také mohou snížit kontrolní návštěvy z daňového úřadu a jiných institucí na minimu.

Na pronajaté adresa můžete využít zasedací místnosti. Není třeba mít obavy, že nebudete mít finanční kontrolu či jinou návštěvu kam uvést.

  • Minimální náklady na provoz sídla
  • Sídlo společnosti na prestižní adrese v centru Prahy
  • Vyřizování pošty včetně přeposílání na adresu, kterou si sami určíte
  • Možnost využití zasedacích místností
  • Možnost využití sekretářky a její administrativní pomoci
  • Snížení množství daňových a jiných kontrol na absolutní minimum
  • Komplexní poradenský servis na jednom místě 

Na co nezapomenout se zřízením virtuálního sídla?

V první řadě je nutné každé sídlo, tedy i to virtuální, řádně označit. Taktéž je potřebné zajistit si přebírání a přeposílání korespondence. I tuto službu získáte v rámci virtuálního sídla od Parkerhill.cz

Přidejte nízké náklady na provoz sídla v centru Prahy a možnost využívat komplexní poradenský servis přímo v místě a nemusíte hledat dál.

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu