Myslíte, že při zařizování bydlení na detailech, jako jsou kliky na dveře, až tak nezáleží? Pak možná v obchodech pěkně narazíte – existuje několik typů, materiálů a povrchových úprav, které určují, jestli i za několik let bude klika vypadat stále jako nová nebo jestli se na ní objeví škrábance a odřeniny.

Nejdůležitější je materiál

Kliku budete používat denně, takže musí být dostatečně kvalitní. Nerezové kliky skvěle vypadají, jsou nenáročné na údržbu a odolné vůči korozi. Mohou být leštěné i matné a lze je použít i na hojně používaná místa. Skvělou, avšak finančně náročnější volbou je mosaz pokovená niklem nebo chromem. Jelikož je mosaz pružná, dá se ohýbat do zajímavých tvarů. Naopak na frekventovaná místa nepořizujte kliky z hliníku ačkoliv bývají atraktivní, nejsou příliš odolné.

Dva typy kování

Kliky se dále dělí na dva základní typy – rozetové a štítové. Rozetové kování tvoří samotná klika a samostatná rozeta pro zámek. Tento typ je designový a elegantní, proto se používá především u novostaveb zařízených v minimalistickém a skandinávském stylu. Štítové kování tvoří jeden celek, přičemž nejdůležitějším parametrem je rozteč mezi otvorem pro kliku a otvorem pro klíč.

Správný otvor pro klíč

Ani s klíčovými dírkami to není tak jednoduché, existují tři základní typy. Otvor BB označuje klíčovou dírku pro interiérový neboli dozický klíč. Otvor PZ je nejznámější, je uzpůsobený pro cylindrickou vložku, tedy zámky FAB. Typ WC nemá přímo otvor pro klíč, ten už je totiž integrovaný a dveře se zamykají jeho otáčením. Tento typ se používá v koupelnách a na toaletách, kdy je žádoucí zamykání jen z jedné strany.

Čist další článek:  Chyby při úklidu domácnosti. Na co si dát pozor?

Designová stránka

V neposlední řadě plní kliky také estetickou funkci, která by rozhodně neměla být opomíjená. Dotváří celkový vzhled interiéru, a proto by kování mělo ladit s dveřmi i vybavením místnosti. K dostání jsou i kliky, které kombinují kovový základ s jinými materiály, například dřevem, sklem, plastem nebo kůží.

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *