Ať už vyhledáváme na internetu, pracujeme s textovými dokumenty nebo třeba sledujeme videa, občas se nám hodí uchovat si prohlížené informace do budoucna. V případě textu si obvykle vystačíme s obyčejným Ctrl + C, Ctrl + V a uložením v textovém dokumentu. U komplexnějších obsahů už to ale tak jednoduché není. Tedy – pokud neznáte funkci Print Screen.

Co je Print Screen

Funkce Print Screen umožňuje kompletní snímání obrazu právě zobrazovaného na obrazovce. Zjednodušeně řečeno tedy Print Screen vyfotí vše, co právě vidíte na monitoru svého počítače, a to bez ohledu na právě spuštěné programy nebo množství aktuálně používaných oken. Tento snímek se nazývá screenshot.

Klávesa – PrtSc (většinou nahoře v pravo, vedle tlačítek Delete, Home)

Jak vytvořit Print Screen

Sejmutí kompletního obrazu docílíte naprosto jednoduše stiskem příslušné kombinace kláves – nejběžněji „Fn“ a „PrtSc“ (někdy také označeno jako Print Scrn, Prt Scn nebo Prnt Scrn), případně i jen samotného tlačítka Print Screen. Alternativou k uvedené variantě snímání celé obrazovky je kombinace kláves Alt + Fn + PrtSc (nebo Alt + PrtSc), která způsobí sejmutí obrazu pouze aktuálně využívaného okna. Klávesu Print Screen najdete nejběžněji v pravé horní části klávesnice vedle klávesy F12.

Jak uložit Print Screen

Princip fungování Print Screenu je jednoduchý. Po stisknutí příslušných kláves se screenshot automaticky ukládá do paměti počítače. Samotné vytvoření screenshotu však mnoho užitku nepřináší, neboť obraz je takto pouze dočasně uchován v paměti počítače, kde jej nevidíte. Abyste snímek mohli také prohlížet, a to třeba v budoucnu i opakovaně, je potřeba po sejmutí obrazu snímek vložit do některého z grafických programů, a to klasicky pomocí stisku Ctrl + V. Pro tyto účely poslouží například běžně dostupné Malování, CorelDraw, Adobe Photoshop, nebo dokonce i Microsoft Word. Pokud chcete snímek využívat i v budoucnu, stačí dokument klasicky uložit.


okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *