Současné ceny energií jsou vysoké a dá se očekávat, že tento trend bude pokračovat i v následujících měsících. Stále je toho mnoho, co můžeme udělat. Jak přirozeně snížit náklady za vytápění bytu?

Pozor na délku záclon

Záclony mají klíčový vliv na kvalitu vytápění v našem bytě. Asi vás nepřekvapí, když se dozvíte, že příliš dlouhé záclony dokáží zvýšit náklady na vytápění celé místnosti. Přitom je tato úvaha skutečně nasnadě. Radiátor je většinou umístěn pod parapetem a teplo odjakživa stoupá. Proto s dlouhou záclonou může vyjít snaha o rychlé ohřátí místnosti vniveč. Dlouhé krásné záclony si raději ponechte na letní období. V zimě raději volte délku do půli oken.

Investujte do těsnění oken

Možná i vy obýváte domov, kde jsou starší plastová okna. Nejste si jisti, zda jejich těsnění skutečně po letech užívání funguje? Udělejte si základní test se svíčkou. Stačí, když položíte zapálenou svíčku na parapet a budete sledovat její oheň. Mihotá se a jasně vidíte, že do místnosti proudí vánek? Zejména při větrném dnu se vám podaří dobře odhalit, zda vaše okna již potřebují vyměnit těsnění.

Není přitom nutné měnit celá okna, ale pouze konkrétní prvky těsnění. Investice se vám velmi brzy vrátí.

Větrejte chytře

Každá domácnost potřebuje vyvětrat. Vymění se vzduch, zbavíte se vlhkosti, načerpáte kyslík a novou energii. Větrat ale musíte chytře. Nejlepší je krátké intenzivní větrání v každé z místností. dokořán otevřete okna a počkejte dvě až tři minuty. Poté místnost opět uzavřete. Větrání takzvanou větračkou není v žádném případě vhodné – podporuje vznik plísní a znamená velké tepelné ztráty.

Čist další článek:  Jaké zdravotní pojištění musí mít cizinec v ČR

Regulujte topení

Již v podvečer, kdy se pomalu chystáte spát, topení vypněte. Ještě nějakou dobu potrvá, než topení pomalu zchladne. Stejně tak v době přípravy oběda nebo pečení buchet topení vypněte a využijte přirozeného tepla z kuchyně ve svůj prospěch.

Konečně se vám podaří ušetřit za vytápění bytu.

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *