Sháníte novou pračku, ale ztrácíte se v obsáhlé nabídce? Není divu – výběr nejlepší pračky může být pro někoho, kdo není obeznámen s různými typy a sofistikovanými funkcemi, poněkud náročný úkol. Ale nemusíte zoufat. V tomto článku najdete praktické informace o nejdůležitějších faktorech, které byste při hledání nezbytného pomocníka měli vzít v potaz. A také několik důvodů, kdy se vyplatí investovat do spotřebiče, jenž kombinuje pračku a sušičku.

Faktory, které je třeba zvážit při výběru nejlepší pračky

Kapacita

Kapacita je při výběru  nejlepší pračky jedním z hlavních kritérií. Udává se v kilogramech a určuje, kolik prádla spotřebič vypere v jedné dávce. A zatímco jednotlivcům a menším domácnostem obvykle stačí pračka s kapacitou 6-8 kg, větším rodinám přijde vhod pračka s kapacitou 9 a více kg.

Hloubka

Na trhu jsou k dispozici dva základní typy praček, a to modely s horním plněním a předním plněním.

Pračky s horním plněním nebývají tak náročné na prostor a není třeba se k nim ohýbat. Většinou jsou levnější, ale zároveň spotřebují více vody a energie. Také je není možné zabudovat do skříňky a vyžadují větší námahu při tahání těžších věcí.

Pračky s předním plněním bývají úspornější, nabízí více programů, mají na vrchu odkládací prostor a dvířky lze kontrolovat proces praní. Kromě toho jsou snadno zabudovatelné (např. pod kuchyňskou linku) a dostupné v kombinaci se sušičkou.

Energetická účinnost

Nízká pořizovací cena je lákavá, ale zamyslete se nad tím, kolik vás bude spotřebič stát z dlouhodobého hlediska. Energeticky účinná pračka vám může ušetří značné množství peněz na účtech za elektřinu, a proto se snažte najít model označený energetickým štítkem „A“ (tato třída je nyní nejhospodárnější a nahradila štítek „A+++“, který se používal od roku 2010).

Čist další článek:  Důvody rekonstrukce fasády

Otáčky

Počet otáček udává, jak rychle se buben otáčí, aby odstranil přebytečnou vodu z oblečení. Vyšší počet otáček znamená, že vaše oblečení bude rychleji suché, ale může také vést k jeho většímu opotřebení. Nicméně platí, že počet otáček lze pro jednotlivé prací cykly regulovat, a tak se nemusíte obávat modelu se 1400 a více otáčkami (tato hodnota se doporučuje pro ždímání před sušením).

Další funkce

Některé pračky nabízí široké spektrum dalších užitečných funkcí. Řeč je především o chytrých spotřebičích (tzv. smart pračky), které je možné ovládat pomocí mobilního telefonu., Mezi nejzajímavější moderní funkce patří parní čištění, odložený start a programy pro velmi úsporné či šetrné praní. Přítomnost těchto funkcí se odráží na pořizovací ceně pračky, ale na druhou stranu zefektivňuje a zpříjemňuje proces praní.

Kdy je dobrou volbou pračka se sušičkou v jednom?

Pokud ji ještě nemáte, jen těžko doceníte komfort, které do vaší domácnosti sušička přinese. Třeba jste si ji nepořídili z finančních důvodů – anebo jen pro ni nemáte dost místa. V tom případě je pro vás  nejlepší pračka se sušičkou. Umožní vám prát a následně sušit prádlo, a přitom vás bude stát méně než dva samostatné spotřebiče. Ušetříte díky ní spoustu času, protože nebudete muset věšet prádlo a většinu oblečení ani žehlit. Usušení jedné várky přitom není nijak nákladné – energetická spotřeba moderních spotřebičů bývá příznivá a sušící cyklus vychází na několik korun.

Základní kritéria znáte – výběr konkrétního modelu vám usnadní srovnávač zboží Vyberte.cz, na které najdete na nejoblíbenější  pračky recenze.

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *