Stres v práci ovlivňuje řadu lidí. Méně či více závažná, každá situace potřebuje řešení dřív, než ji budete nuceni řešit z nemocniční postele. Stres se plíživě podepíše na vašem zdraví. Proto vám přinášíme tipy, jak se s ním vyrovnat.

Stres nezmizne, můžete eliminovat jeho dopad na vás

Protože představa, že stres zcela vypudíme ze svých životů je značně nereálná, pojďme pracovat s variantou naučit se stresové situace lépe zvládat.

Ze všeho nejdříve si uvědomte, že i vy jste ve stresu. Řada lidí si tohle nepřipustí (seznam dobrých lidských vlastností). Bolesti žaludku, hlavy a permanentní únavě připisují jiný význam. Také je zapotřebí stres přijmout jako každodenní faktor a zavést proti němu opatření, která mohou být prevencí, stejně jako řešením už vzniklých situací.

Existuje řada technik, kterými si při stresu můžete pomoct. Některé z nich vám níže popíšeme.

Proti stresu vůní z aromalampy

Proti stresu můžete bojovat pomocí čichových smyslů. Také se uvolníte až doma v klidu, když zapálíte svíčku pod vaší aromalampou? No samozřejmě. Aromalampa se neztratí ani ve vaší kanceláři.

Zeptejte se kolegů, pokud s nimi sdílíte kancelář, jestli jim vůně z aromalampy nevadí. Do nádobky dejte menší množství vůně, než obvykle dáváte doma. Nechte se unášet vůní. Je vědecky dokázáno, že vůně pozitivně ovlivňuje lidské vnímání. Navozuje pocit uvolnění a pomáhá relaxovat. 

Vůně do aromalampy můžete střídat. Každý den se do práce můžete těšit nejen na hrnek dobré kávy, nýbrž i na novou vůni. Doporučujeme vybírat z přírodních éterických olejů a z povzbudivých řad vůní. Nechcete přece, abyste se v práci cítili ospalí. 

Čist další článek:  Koronavirus

Ze stresu se vykreslete

Nenechte stres, ať vás zcela pohltí. Najdete si techniku, u které se uklidníte. Antistresové omalovánky jsou pro to ideální. Vážně, zkuste to. Omalovánky jsou složitější než dětské. Obvykle jsou to mandaly, květiny a různé tvary, které máte za úkol vybarvit.

Uklidní vás proces barvení, stejně jako výsledný už vybarvený obrázek. Za omalovánky se rozhodně nemusíte stydět. Pořiďte si antistresové omalovánky do práce a k nim i nové pastelky. Pokud vám po obědě v pracovní pauze zbude čas, začněte kreslit. 

Stres nechte rozplynout na tónech relaxační hudby

Také si doma pustíte televizi, když dorazíte z práce? Co si místo toho pustit relaxační hudbu? Televizní pořady a reklamy vás mohou ještě více vystresovat. Pokud si zvyknete poslouchat relaxační hudbu alespoň půl hodiny po práci s teplým čajem v ruce, zaznamenáte rozdíl.

Ať už budete vybarvovat mandaly, nebo vsadíte na aromalampu vězte, že je to jen malý výčet z toho, co můžete proti stresu udělat.

Pracovní stres mohou snížit zdravé svačiny v práci, nebuďte hladoví. Vsaďte hlavně na ovoce, zeleninu a zdravé oříšky. Také pomůže, když se v pracovní pauze alespoň 15 minut budete procházet. Důležité také je, abyste na sebe nehromadili práci. Naučte se říkat ne. 

Autor: Poznani-knihy.cz

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu