Mnoho lidí se nachází v tzv. krysím závodu a ani si to neuvědomuje. A ti, kteří si to uvědomují se zpravidla snaží dostat pryč, protože jim takový model nevyhovuje. Jak se stát pánem svého času, práce i osobního života a netrávit čas v zaměstnání, které vás nenaplňuje?

Co to je krysí závod?

Klasický model krysího závodu začíná již během studií dítěte. Dítě se začne vzdělávat v oboru, který se mu líbí (v tom lepším případě) anebo v tom, který jeho okolí a rodina považují za prosperující. Učí se tedy nejprve na střední, často dále na vysoké škole a již během studií si začíná vytvářet dluhy – buď na samotné studium a výdaje s ním spojené nebo na různé vymoženosti a zábavy, které si touží pořídit.

Poté logicky přichází krok sehnání především stabilní a budoucnost slibující práce, aby splatil své dluhy. Čím je člověk starší, tím více dluhů přichází – úvěr na auto, splácení nájmu nebo hypotéky, půjčka tady a půjčka támhle. 

Jedinec tedy začne pracovat víc a usilovněji, aby své dluhy zaplatil, avšak čím je bohatší, tím chce víc a staré věci mu již nestačí. Kupuje další a logicky na ně musí vydělat víc a … už jste v krysím závodě. Honíte se za vidinou kariéry, bohatství, které se postupně plní, avšak nutí vás pracovat víc a usilovněji až vás to zcela vyčerpá. Musí přece existovat lepší řešení, nemyslíte?

Jak z něj ven?

Krysí závod je nekonečný a bere vám zdraví, pokud do něj zcela spadnete. Samozřejmě je v pořádku vydělávat si na živobytí, ale musí existovat určité hranice nebo podmínky, které by mělo vaše zaměstnání splňovat. Protože pokud se nacházíte v krysím kolečku, a ještě k tomu v takovém, které vás vůbec nebaví a nenaplňuje, máte velmi dobře nakročeno k syndromu vyhoření.

Kde hledat únikovou cestu z tohoto nekonečného kolotoče? Vše začíná u vzdělání. Ať už u toho finančního, mezi které například patří povědomí o investicích, finanční gramotnosti a podobně, nebo u toho, které vám umožňuje vykonávat určitou profesi. Pokud jste si totiž v tom útlém věku vybrali nevhodný obor (což jste nemohli ani tušit), můžete své zaměření změnit i v dospělosti. 

Vzdělávat se můžete v úplně odlišném oboru, který vám přinese požadovanou svobodu, lepší platové podmínky a jiné benefity, díky kterým se snadněji dostanete z krysího závodu. 

Jak se lze vzdělávat v dospělém věku? 

Můžete využít informace z knih a odborných publikací nebo můžete vyzkoušet velmi rychlou a efektivní cestu – rekvalifikační kurzy. Díky rekvalifikaci můžete rozšířit nebo získat zcela nové znalosti z oboru, který vám skutečně vyhovuje. Jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé, kteří si chtějí zdokonalit své znalosti. Jedná se o jednu z nejlepších možností vzdělávání v dospělosti, kterou si lze zvolit.

Posledním stavebním kamenem úspěšného vymanění se z krysího závodu je pokora a skromnost ohledně nakupování a shromažďování majetku. Díky změně práce můžete začít vydělávat více, ale velmi důležité je nezačít i utrácet více. Naopak pouze doplatit dluhy, zbavit se jich jednou provždy a užít si nabytou svobodu, kdy pracujete pouze pro zábavu a nejnutnější výdaje. 

Změna zaměstnání nebo podnikání?

Zamyslete se, zda vás současné zaměstnání naplňuje ve všech směrech. Dokáže vás pohodlně uživit, dopřát vše potřebné vaší rodině a zároveň vás neubíjí každodenní docházení do zaměstnání? Potom máte skvělé zaměstnání, které vás baví a velmi pravděpodobně nečtete tento článek. 

Předpokládáme totiž, že tento článek čtete, jelikož chcete něco změnit. Uvažujete-li o změně zaměstnání, stanovte si své cíle a priority. Jaké zaměstnání vás bude opravdu bavit? Chcete se například stát online marketérem, stavařem, IT profesionálem nebo třeba personalistou?

Ve všech odvětvích se dá vzdělávat. Rekvalifikační kurzy mají však jednu nesmírnou výhodu. Po jejich absolvování dostanete osvědčení o rekvalifikaci, které vás opravňuje vykonávat danou pozici a je bráno seriózněji ze strany zaměstnavatelů, než pouhé nadšení z oboru a získání informací z knih. Rekvalifikace jednoduše představuje vhodnou volbu pro změnu zaměstnání nebo budování podnikání. 

Ano, i podnikat lze díky osvědčení o rekvalifikaci. Například obor online marketingu je velmi vhodný pro freelancery, kteří rádi pracují na volné noze. Díky flexibilnímu zaměstnání si můžete stanovit vlastní pracovní dobu i místo výkonu práce. Online marketéři, ale i jiné vhodné pozice, často pracují na cestách a stávají se tzv. digitálními nomády

Volba stojí pouze na vás. Můžete se celý život honit v kolečku, které nemá konec, nebo se raději pokusit vymanit z tohoto koloběhu a opravdu žít. Díky vhodnému zaměstnání nebo podnikání můžete získat potřebné finance pro život, a k tomu navíc více času na vaši rodinu, přátele i koníčky. Jakou stranu barikády si vyberete?

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu