Jde o nezbytnou součást každé větší kuchyně. Dovoluje nám jídlo konzumovat tam, kde jsme ho připravili, bez nutnosti jeho dlouhého přenášení a ztráty chuťových i senzorických vlastností. Ale to není jediná funkce šikovného posezení.

Poslouží i vám – třeba k odpočinku během vaření. A poskytne pohodlí i dětem nebo nečekaným návštěvám. A protože je současná nabídka stolů, židlí i barového příslušenství v obchodech více než bohatá, přijde si na své úplně každý. Nezáleží na tom, jestli preferujete vintage, retro nebo třeba moderní a neokoukaný styl. Určitě si přijdete na své.

Kde a jak posezení umístit

Současné trendy velí umístit jídelní stoly do volného prostoru mezi kuchyní a obývacím pokojem. Vytváří tak symbolický předěl mezi dvěma různými typy prostoru – i když jen optický. Nijak tedy nenaruší vzdušnost celé velké místnosti, a zároveň do svého okolí dokonale zapadnou. Ale není třeba vsázet jen na masivní desku klasicky vyvedeného nábytku. Stejně dobře se vám bude hodit třeba i barový pult se židličkami, i když přiznáváme, že na něm se budou vícechodová obědová menu servírovat jen velmi obtížně.

Jestliže tento komfortní luxus v podobě propojení dvou místností nemáte, nezoufejte. Místo toho si svůj jídelní kout vytvořte v jednom rohu kuchyně. Ovšem s dostatečným odstupem od stěn pro snadné sezení i vstávání od stolu. Ty tam jsou doby, kdy se ještě v letech středověkých jídelní stůl po většinu dne krčil někde v rohu, aby se pouze na hodinu H objevil uprostřed komnaty čelem ke dveřím, přinášený tam ochotným služebnictvem. My si takovou námahu zcela jistě rádi ušetříme.

Když nemáte místo právě nazbyt

Zejména v menších panelákových bytech leckdy bojujeme doslova o centimetry. Řešením této prekérní situace pak může být již zmíněný barový stůl. Posezení v kuchyni elegantně vyřeší, a navíc se sveze na vlně současných trendů! Jeho velikost i počet stoliček přizpůsobte četnosti a velikosti vašich návštěv. A pamatujte si, že se vždycky hodí mít v záloze jednu nebo dvě židle – například pro kamarády se zlomenou nohou nebo hůře se pohybující rodiče. Koneckonců, vždy je můžete doplnit třeba pojízdným pultíkem, který během zbývajícího času pohodlně složíte a uložíte třeba do předsíně.

Náš tip: Vždy pamatujte i na harmonii v prostoru. Nezáleží na tom, zda sázíte na klasiku nebo současné pojetí. Rustikální kuchyni dodají barové židličky či pultík ve stejném stylu onu příslovečnou tečku, klasická jídelna si pak zaslouží dřevěné srdce s židlemi ve stále oblíbenějším selském provedení. Dýchá z nich totiž taková ta domácká atmosféra, kterou u jídla nejvíce oceňujeme.

Dbejte i na velkou porci pohodlí

Ale vybírat nábytek jen podle vzhledu by se vám opravdu nemuselo vyplatit. Pohodlné sezení je totiž stále ještě základ. Zatímco v restauracích mnohdy volí takové typy židlí a křesílek, u nichž se už po hodině začínají objevovat jisté nedostatky v pohodlí (to má hosta nenápadně donutit k odchodu, což uvolní místo pro dalšího), vy na něco takového ani nemyslete. Nikdo nechce už při třetí sklence vína nervózně poposedávat a dívat se ke dveřím. Celá sestava pak bude působit mnohem nepraktičtějším dojmem, než jste původně zamýšleli. A to by byla rozhodně škoda.

Jaké jsou trendy ve světě židlí a stoliček?

Inu, jednoduše řečeno – překvapivě pestré. Pokud už svůj vysněný stůl či pultík vybraný máte, pojďte se podívat na to, čím ho elegantně doplnit.

Klasika jako sázka na jistotu

Židle, která je zkrátka židlí a na nic si nehraje. Výrazné úhly a nenásilná dominance. Dřevo, upravené pouze svrchním nátěrem bez dalších ozdob a doplňků. Zkrátka a dobře židle jako od babičky z chalupy. Budete překvapeni, jak zajímavě může tento na první pohled jednoduchý kus nábytku působit v moderním prostoru.

Když plast, tak se vším všudy

Inklinujete spíše k moderním směrům? Nebojte se plastu – ovšem přiznaného! Může nést téměř jakoukoli barvu i libovolný tvar, tak mu to dovolte! Nesnažte se ho ukrývat nebo zjemňovat kombinací s jinými materiály. Moderní plast je zkrátka plast. Nestydí se za sebe a rád ukáže všechno, co umí. Přijměte ho s jeho původní podstatou a zjistíte, že jste nemohli udělat lépe!

Kůže, nápisy – a vůbec sázka na nevšednost

Další možností je originalita. Přestaňte vnímat židle jen jako „nutné příslušenství.“ Propůjčte jim duši. A to tak, že jim dopřejete dotek něčeho z živočišné říše. Ne, nemáme na mysli třeba kožešinový přehoz. Mnohem lepší službu vám udělá kožené opěradlo (v případě nedostatku peněz pak koženkové) s co nejoriginálnější výzdobou. Trendem jsou zejména nejrůznější nápisy (PRO NĚHO a PRO NI) nebo vtipná či poučná motta. Máte-li kreativního ducha, pusťte se do nich klidně vlastními silami.

Pokud vám mnohem lépe dělá kontakt s látkou, dopřejte si ji také. Ale dbejte na to, aby jí vévodily živočišné vzory. Pozvěte si domů potisky s kočkami, pejsky nebo jinými zvířátky. Černá, červená a bílá – to je oblíbené trio, ale neberte ho jako dogma. Milujete jinou barevnost? Dejte na svůj cit a jednoduše si ji dopřejte.

Detaily, které dodají posezení duši

A co zbývá na závěr? Harmonie. Vyberte si jednu nebo dvě výrazné barvy z celého prostoru a zopakujte je třeba na jídelním servisu, ubruse nebo obrazu na zdi. Budete překvapeni, jak skvěle taková pomoc celkovému vyznění prospěje. Ozdobte si svůj interiér ještě před svátky! Skvěle vám k tomu pomohou třeba výhodné slevy na 4home.

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu