EET je zkratka pro elektronickou evidenci tržeb, která je definována zákonem 112/2016 Sb., o evidenci tržeb. Evidence tržby vstoupila v platnost v prosinci 2016. Všichni se denně setkáváme se situací, že si nakoupíme v obchodě a u pokladny dostaneme účtenku.

Každá tato účtenka má svůj specifický kód, pod kterým poté obchodník eviduje tržbu. Evidovat se musí každá tržba, aby nedocházelo k daňovému úniku. Pokud ovšem v současnosti nakupujete online přes internet, pak platí jiná pravidla.

E-shopy v České republice neustále přibývají. Lidé, kteří chtějí podnikat volí e-shopy, protože jsou pro podnikatele jednoduchým způsobem, jak si přivydělat nějaké peníze. Zároveň obsluhování e-shopu není tak náročné a pracovat můžete jakoukoli hodinu si přejete, ať už doma nebo kdekoli jinde.

Pokud se rozhodnete založit e-shop s EET, který bude mít i kamennou pobočku, budete se muset zaregistrovat a požádat o autentizační údaje, které vyplníte online na formulář nebo na nejbližším finančním úřadě. Poté bude váš e-shop zapsán. Vygenerujete si certifikát a nainstalujete ho do účetního programu.

Pokud máte e-shop a obchod a neevidujete své tržby, může na vás přijít kontrola. Při zjištění bývá většinou prvně napomenutí, poté ovšem může hrozit pokuta až do výše půl milionů korun. Není-li ani poté evidence zavedena, dochází k pozastavení činnosti.

Dříve se EET vztahovalo i na e-shopy. 1. března 2018 však došlo ke změnám. Ústavní soud rozhodl, že se elektronická evidence tržeb nebude týkat bezhotovostních plateb.

Jak se obchodník vyhne elektronické evidenci tržeb

  • Online platba a bezhotovostní převod na účet – zakoupit zboží přes internet je v dnešní době již běžná činnost. Zboží klientům přijde až domů a pokud nevyhovuje velikost nebo cokoli jiného, je možné zboží do určité doby vrátit. Pro klienty se tak nic nemění. V případě online platby nebo bezhotovostního převodu na bankovní účet ale pro obchodníka znamená, že tato finanční operace nepodléhá EET.
  • Dobírka – v případě dobírky je to trošku složitější. Nezáleží tu totiž na způsobu platby zákazníka, ale na způsobu platby dopravce. Zákazník tedy může zaplatit buď hotově nebo platební kartou, ale dopravce tuto platbu nemusí předat vždy tak, jak ji obdrží. Pro obchodníka je tedy vždy výhodnější, když od dopravce obdrží platbu převodem na účet, protože pak se na tuto platbu nevztahuje EET.

Výjimka se také vztahuje na zboží, které si zakoupíte na internetu, ale zaplatíte ho obchodníkovi v hotovosti, když si ho osobně vyzvednete v kamenné prodejně. Pokud totiž tak učiníte, pak musí zboží automaticky projít EET kasou a bude podléhat elektronické evidenci tržeb jako klasický nákup.

Při elektronické evidenci tržeb tedy nezáleží na výši tržby, ale na tom, jakým způsobem je provedena platbu.

Jestliže vybíráte vhodné e-shopové řešení, vždy se ujistěte, že má plně implementovanou podporu EET. Pouze tak se vyhnete případným postihům ze strany zákona a můžete se plně soustředit na samotný prodej.

Autor: Zoner inShop – tradiční e-shopové řešení

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu