Ceny nemovitostí i peněz na trhu (tedy výše sazeb) budou ve střednědobém období výrazně vyšší, než byly v poslední dekádě. To znamená, že zatímco se stávalo, že si rodina ze střední třídy dříve mohla pořídit druhou nebo i třetí nemovitost na 80 % hypotéku jako investici a následně hypotéku (částečně) financovala z výnosu z nájmu, nyní to není možné ani s nadstandardním příjmem.

Nemovitostní fondy na vzestupu

Možností, jak investovat do nemovitostí dle Rusňákovy DRFG existuje více, takže Češi, pro které jsou nemovitosti dlouhodobě jednou z nejpopulárnějších investic, o ně nepřijdou. Jednou z možností je investice skrze nemovitostní fondy. Ty fungují tak, že drobní i velcí investoři nekupují nemovitosti přímo, ale vkládají své peníze do fondu, který pak nakupuje konkrétní nemovitosti na trhu, ze kterých vybírá nájemné a drží je s vidinou dalšího zhodnocení.

I drobní investoři se mohou podílet na velkých developerských projektech

Tento způsob investování do nemovitostí má podle Rusňákovy skupiny DRFG mnoho výhod, především pro menší investory. I oni můžou skrze fondy investovat do skutečně velikých developerských projektů a nejen kupovat jednotlivé domy/byty. Zároveň se tak dostanou i na trh komerčních nemovitostí, který je pro běžného investora, který si chce odkládat každý měsíc část z výplaty stranou, běžně uzavřen. Díky vložení peněz do nemovitostního fondu tak může z malé části vlastnit i obchodní centrum, retail park nebo logistické centrum, což může být výhodné.

V aktuální vysokoinflační době je moudré investovat do nemovitostních fondů

Zatímco u rezidenčních nemovitostí se výnosnost nájmů pohybuje kvůli jejich vysokým cenám jen na úrovni 2 % ročně, u komerčních nemovitostí dosahují výnosy z nájmu okolo 6 % a tyto výnosy se pak propisují společně s rostoucí cenou nemovitostí a pozemků, na kterých stojí do ohodnocení celého fondu. Nájmy jsou navíc v průmyslových nemovitostech indexovány na inflaci a každoročně tak rostou.

Čist další článek:  Buďte anonymní ve světě financí

Díky investicím do nemovitostního fondu nevznikají sekundární problémy spojené s přímým vlastnictvím

V neposlední řadě vlastnění nemovitostí přes fond má výhody časové i finanční – investoři nemusí nijak řešit správu svých nemovitostí, shánět do nich nájemníky a vše okolo toho spojené. A zároveň na držení podílových fondů se vztahuje klasický tří letý časový test na všechny cenné papíry. Po jeho uplynutí tak můžete svou pozici v nemovitostním fondu uzavřít bez dodatečných daňových nákladů.

Investování do nemovitostí skrze fondy je tak vhodné pro každého, kdo se chce účastnit nemovitostního trhu a investovat tak do skutečných věcí s reálnou hodnotou a zároveň nechce řešit nepříjemnosti spojené s přímým vlastnictvím nemovitosti.  

Autor: Michal Pecka

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *