Jste mladý pár nebo osoba vychovávající nezletilé děti? Hypotéka pro mladé je kombinací státem poskytovaného úvěru od Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) a úvěru od banky a je pro Vás výbornou volbou pro získání peněz na bydlení. Máte totiž opět možnost dostat hypotéku pro mladé s příspěvkem od státu. Ten totiž po několikaleté odstávce úrokových dotací, schválil jejich opětovné zavedení. Dotace bude poskytována ve výši jednoho procenta z úrokové sazby.

Můžete tuto dotaci získat?

Hypotéku pro mladé nemůže získat každý, je potřeba, abyste splnili následující podmínky:

  • Pár musí být oddán a v roce podání žádosti alespoň jeden z nich nepřesáhne 36 let. Kdo úvěr podá, není rozhodující. Pro samostatné osoby je hypotéka poskytována pouze vychovávají-li alespoň jedno nezletilé dítě, přičemž není důležité, zda je vlastní nebo osvojené.
  • Splátky se týkají těchto mladých lidí, kteří budou tento druh hypotéky čerpat u některé z bank. Stávajícím zájemcům budou příspěvek přepočítán, jestliže jim banka změní jejich běžnou úrokovou sazbu.
  • Ani jeden z manželů (popř. osoba vychovávající dítě) nesmí vlastnit byt, rodinný dům ani bytový dům.
  • Poslední podmínkou, která stojí v cestě za Vaším vysněným domem je jeho cena, která nesmí přesáhnout 2,5 milionu korun. V případě bytu je tato částka stanovena na 1 500 000 Kč. Nad tyto částky již stát dotace neposkytuje.

Jak vysoká dotace je poskytnuta?

Nejvyšší částku, kterou můžete z dotací získat je 300 000 Kč. Jinak je výše úrokové dotace na hypotéky pro mladé určena vždy platností úrokové sazby, kterou si sjednáte pří uzavření hypotéky. Maximálně je však tato doba 5 let. Poté je výše dotace přepočtena a stanovena podle nových podmínek. V roce 2010 je v rozpočtu vyhrazeno na poskytnutí dotací pro hypotéky pro mladé 45 milionů korun. Takže v případě, že váháte, je pro uzavření hypotéky téměř nejvhodnější čas.

Hypotéka pro mladé od Hypoteční banky

Hypotéku pro mladé Vám nabízí na českém trhu téměř každá banka. Z těch nejznámějších jmenujme například. Hypoteční banku, Českou spořitelnu nebo Komerční banku.

Právě Hypoteční banka, která se specializuje právě na poskytování hypoték a úvěrů na bydlení, by Vám mohla pomoci a oslovit Vás svou nabídkou. Je doporučeno žádat o celkovou částku, kterou potřebujete půjčit a to bez ohledu na úvěr od SFRB. Je to proto, abyste dostali určitě celou částku, kterou potřebujete k realizaci svého bydlení i v případě, že by vaše žádost o půjčku SFRB zamítne. Pokud úvěr od státu dostanete, můžete banku stále požádat o změnu smluvních podmínek a částku poskytnutou od ní snížit.

Využijte příspěvku od státu teď hned. Je možné, že příštích několik let bude opět snížen nebo nebude vůbec poskytován. Nevyplatí se tedy váhat, když můžete mít vlastní bydlení téměř okamžitě.

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu