Určitě jste na ně již mnohokrát narazili ve vizualizacích architektů a interiérových studií. O to více v poslední době, kdy začínají být trendem. A když jste začali pátrat, kde, jak a za kolik si je pořídit domů, postupně jste tuto ideu začali opouštět, protože do skutečných realizací si cestu stále teprve nachází a bez spolupráce truhláře se tato řešení dosud neobešla. Řeč je o lamelových stěnách a stropech.

Elegantní vertikální či horizontální symetrické linie a nádech luxusu. Krásu lamelových obkladů objevili již velmi dávno například v sakrální architektuře. Stěna pokrytá svislými lamelami totiž budí dojem, že sahá až do nebe. I v prostorách s nižšími stropy dokáží lamely prostor vertikálně opticky výrazně zvětšit. Lamely mají tu vlastnost, že při vhodné volbě barev je lze začlenit prakticky do jakéhokoli stylu interiéru, snad jen s výjimkou výrazně rustikálních či renesančních prostor. Od minimalistických, přes skandinávské až po industriální styly, všude zjistíte že alespoň jedna stěna akcentovaná lamelovým reliéfem interiér si vždy najde své místo.Snad největší devizou lamelových obkladů je fakt, že jejich umístění do interiéru má takřka šikovnou schopnost pozvednout vše kolem. Jsou tedy skvělým nástrojem omlazení již zastarávajícího interiéru, aniž by bylo potřeba “překopat” celý prostor. Lamelový dekor stěn má totiž stále jakýsi punc luxusu, jenž má vedle designu samotného původ právě i v jeho častém užití ve vysoce luxusních interiérech. Je to podobné jako v módě – když si pořídíte jeden kvalitní designérský kousek, bude s ním každý outfit vypadat skvěle, i když vše ostatní bude podstatně obyčejnější.

Kdo chce dřevěný lamelový obklad, nejčastěji zamíří za truhlářem. Přestože se jedná o na první pohled jednoduchou řemeslnou záležitost, opak je bohužel pravdou. Vyrobit a správně nainstalovat masivní dřevěné lamely je velmi náročné, a v důsledku i nákladné. Masiv totiž pracuje a zatímco v kusu masivního nábytku menší změna tvaru jeho dílů nezpůsobí vážnější obtíže, v přísné geometrii lamel na stěnách i stropech se projeví sebemenší zkroucení. Musí být tudíž použito vyzrálé dřevo adaptované na podmínky které v předmětných prostorech panují a panovat stabilně budou. Montáž jedné lamely po druhé je poté ještě zdlouhavý proces.Dnes však již existují i alternativy. Novinkou jsou například celé akustické lamelové panely od české firmy Woodpasta.cz, které se instalují na zeď podobně jako velkoformátové dlaždice. Odpadá tak složitá montáž jednotlivých lamel. Samotné lamely jsou z dřevovláknitých desek, které zaručují tvarovou stálost, přičemž na povrchu jsou potaženy přírodní dřevěnou dýhou, takže jsou k nerozeznání od masivu.

Připevněny jsou na zvláštním podkladu, který vedle designu panelům propůjčuje i velmi zajímavé akustické vlastnosti. Výhodou takového řešení je velmi snadná instalace a dostupnost, protože si stačí vybrat dekor, objednat hotový produkt a za pár dní mít již lamely na stěnách. Ačkoli je to levnější řešení než zakázková truhlářská výroba, je třeba počítat s tím že tyto panely nejsou ani tak úplně lacinou záležitostí.


Pokud jste ochotni udělat kompromis v kvalitě výměnou za nižší cenu, můžete se poohlédnout na lamelová řešení z tzv. Dřevoplastu, mezi jehož výhody patří takřka 100% stálost barev a tvaru, nicméně je třeba mít na paměti, že věrného “dřevěného” dojmu z tohoto materiálu docílit nelze. Přes jisté výhody se proto tento materiál využívá spíše pro fasádní lamely než do interiérů.
Nejlevnější variantou jsou poté samostatné lamely z dřevotřísek potažené různými druhy papírových dekorů převážně polské produkce, které lze však doporučit jen na místa, kde nebude docházet k fyzickému kontaktu s lamelami a kde lamely nejsou tak blízko očím, tedy například na vysoké stropy. Cenová výhodnost však platí spíše v případě, kdy jste si schopni lamely instalovat sami, protože montáž samostatných lamel na stropy je obtížná a zdlouhavá.Pokud se Vám lamelové obklady stejně jako mnoha dalším nadšencům do interiérového designu líbí, nemusíte již výrazně váhat. Jak vyplynulo z výše uvedeného, nejde dnes již o tak logisticky náročný projekt, a o výsledný vzhled rozhodně nemusíte mít obavy.

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *