Ačkoliv v dnešní době znatelně ubývá stolních počítačů na úkor notebooků a tabletů, existují určitá využití, ve kterých jsou klasické PC prakticky nenahraditelné. Příkladem jsou typické práce v kanceláři a hraní her.

Obě tyto činnosti vyžadují stolní počítač z důvodu větších nároků na monitory. Víte však, jaký je rozdíl mezi herními a kancelářskými typy? Chcete správě vybrat a přitom ušetřit? Tak se pojďte podívat na vše, co byste měli vědět a co vás zajímá.

Úhlopříčka LCD monitoru

Základním parametrem pro výběr je úhlopříčka monitoru. To je všude uváděný parametr, kterým se bezděky většina lidí při volbě své nové obrazovky řídí. Důležité je však vědět, jaký rozměr úhlopříčky, tedy velikosti měřené od jednoho rohu k tomu protilehlému, vlastně hledáte.

V kanceláři obvykle nepotřebujete mít před sebou velkou plochu, pokud zrovna nepracujete například jako projektant a nekreslíte technické výkresy. Pro běžnou práci s e-maily nebo s Wordem naopak oceníte i praktických 24 palců (1 palec = 2,54 centimetrů).

Naopak pro pořádný herní zážitek platí, že větší zorné pole vás více vtáhne do děje. Z tohoto důvodu je lepší volit pro hry větší úhlopříčku. Také zahnuté strany nebo prodloužený herní monitor či dva vedle sebe jsou velice oblíbené u všech vášnivých hráčů.

Kvalita monitoru

Existuje hned několik parametrů, které udávají zobrazovací kvalitu. Při hře, kde sledujete detaily, více pixelů rozhodně uvidíte. Všeobecně platí, že čím je hra graficky náročnější, tím lepší monitor byste měli mít.

Ani pro LCD monitory do kanceláře však tento parametr nepodceňujte. I pro obyčejné prohlížení fotek a celodenní hledění do obrazovky je lepší kvalita příjemnější. Nároky můžete naopak snížit u obnovovací frekvence. Pro psaní, vyplňování tabulek a další v podstatě statické práce vám bohatě postačí kancelářský monitor, který má 60 až 100 Hz.

Naopak při hře s rychlým spádem nebude chtít nikdo čekat, než se mu obraz překreslí, když o výhře rozhodují občas jen zlomky vteřin. Proto byste měli vybírat specializované herní monitory, které disponují obnovovací frekvencí alespoň 144 Hz a zpoždění pod 2 ms.

Repasované monitory – způsob, jak ušetřit

Chtěli byste si pořídit kvalitní herní nebo kancelářský monitor, ale odradila vás cena? Není se čemu divit. Nejedná se právě o levnou záležitost, zvláště u těch s větší úhlopříčkou. Řešením, jak pořídit kvalitní obrazovku za přijatelnou cenu, jsou repasované monitory.

U LCD technologie je tato metoda kvůli velice nízké poruchovosti a dlouhé životnosti velice častá. Cena repasovaných monitorů je výrazně nižší, někdy dokonce až o 70 % oproti zcela novému modelu.

Přitom kvalitou jsou srovnatelné s novými – po poctivé kontrole, otestování odborníkem a případné opravě nebo náhradě starých dílů, jsou uvedeny do prodeje, a to samozřejmě se zárukou 12 měsíců.

V některých případech tyto monitory ani nebyly používané a sloužily dlouhou dobu jen jako ukázkové zboží v obchodech. Ve srovnání s bazarovým zbožím nezaplatíte obvykle více a máte přitom jistotu spolehlivosti a plné funkčnosti.

Velký výběr herních i kancelářských monitorů najdete na www.incomputer.cz


okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *