Snad každému z nás záleží na střeše nad hlavou. Ať už se jedná o vlastní byt/dům či pronájem, děláme maximum, aby naše přístřeší působilo útulně a cítili jsme se v něm komfortně. Jak ale všichni víme, komfort nevychází pouze z vymazleného interiéru, svou úlohu hraje i exteriér domu.

Exteriér domu

Ať se bavíme o rodinném domě, paneláku, činžovním domě či řadovce, exteriér hraje svou nezastupitelnou roli hned ve dvou aspektech. Estetické hledisko a samotné opláštění. Ohledně estetického hlediska není třeba psát mnoho slov. Pojďme se tedy zaměřit více na samotné opláštění domu a jeho čistě technickou úlohu týkají se izolace.

Kvalitní opláštění domu

Důležité a leckdy opomíjené jsou izolační vlastnosti opláštění domu. Omítka může na první pohled vypadat krásně, ale pokud se skrz opláštění dostává do vnitřních prostor vlhkost, komfortní bydlení je rázem narušené.

Kvalitní opláštění domu by mělo ideálně odolávat nejrůznějším povětrnostním podmínkám. Sníh, mráz, změny teplot, slunce střídané s deštěm či jiné běžně se vyskytující povětrnostní podmínky by neměly žádným způsobem plášť a zdivo pod ním nijak ohrozit ve smyslu průniku vlhkosti.

Velkou roli samozřejmě také hraje stáří domu (resp. fasády). U starších objektů se častě setkáváme s tím, že fasáda právě vlivem povětrnostních podmínek popraská a následně začne i opadávat. S takto narušenou fasádou domu je již jen otázka času, kdy se vnější problémy promítnou do vnitřních prostor v podobně plísní a vlhkostních map. Nemluvě o nebezpečí úrazu, kdyby padající kus omítky někoho zasáhl.

Rekonstrukce fasády

Pokud fasáda neplní svou hlavní funkci, a to je izolace (ať už tepelná izolace či hydroizolace), je na zvážení přistoupit k její rekonstrukci. Rekonstrukce fasády je poměrně náročná a svým rozsahem velká akce, avšak výsledek za to bezesporu stojí. Pokud opět pomineme estetické hledisko, kdy nová fasáda přeci jen vypadá mnohem lépe než ta drolící se roky mrazem a sluncem bičovaná, hlavní výhodou je kvalitní izolace, což se velmi brzy projeví během každodenního užívání interiéru.

Čist další článek:  Jak na posezení v kuchyni, které vyhoví všem nárokům na praktičnost i pohodlnost?

Při revitalizaci fasády většinou probíhá zateplení fasády, což se projeví nejen na menší potřebě objekt vytápět, ale následně i na účtech za vytápění.

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *