Dokovací stanice si příznivci sci-fi mohou představit jako prostor, kde přistávají na hvězdné stanici lodě či moduly. My se však podíváme na něco trochu jiného a dostupného všem. Řeč je o dokovací stanici, což je zařízení, díky kterému můžete ke svému notebooku připojit mnoho externího příslušenství.

Obsahuje totiž několik portů pro připojení klávesnice, myši, monitoru nebo tiskárny. Vytvoří tak z notebooku plnohodnotný stolní počítač, který využijete jak v kanceláři, tak i v domácnosti.

Pomocí dokovací stanice zvýšíte komfort vaší práce na notebooku a získáte několik dalších USB vstupů. Dalším řešením pak může být replikátor portů.

Jaké existují typy dokovacích stanic?

Na současném trhu existují dva typy dokovacích stanic. Jedná se o:

  • Specifické dokovací stanice
  • Univerzální dokovací stanice

Specifické dokovací stanice pasují k určitému typu notebooku. Mají však oproti univerzálním zařízením podstatnou výhodu. Tou je dokonalá kompatibilita. Univerzální stanice lze k notebooku připojit pomocí klasického USB vstupu. Cenově patří k levnějším variantám než stanice specifické.

Výhody dokovacích stanic

Výhodou dokovacích stanic je snadné připojení notebooku k mnoha zařízením. Dále tato zařízení nabízí bohaté funkce a velké množství konektorů, díky kterým jednoduše připojíte například externí monitor, myš, klávesnici, reproduktory, sluchátka a mikrofon. Dokovací stanice dále disponují tím, že váš notebook udrží déle nabitý.

Použití dokovacích stanic

Tato dokovací zařízení se pokládají přímo na notebook. Při práci jsou tak na vyvýšeném místě.

Replikátory portů

Replikátory jsou v podstatě velmi podobné jako dokovací stanice. Také rozšiřují možnost připojit externích zařízení k notebooku. Neumožňují ale některé funkce, jako je například možnost připojení pevného disku či absence slotů pro rozšiřující karty.

Jaké jsou nejčastější konektory využívané v dokovacích stanicích?

Každá dokovací stanice vždy obsahuje několik druhů konektorů neboli portů, pomocí nichž lze připojit monitory, klávesnici, myš, reproduktory nebo také internet. Nejčastěji se jedná o tyto konektory:

  • USB – nejběžnější konektor, využití najde pro připojení klávesnice nebo myši či flashdisku
  • LAN – kabelové připojení k internetu
  • DVI, HDMI – obrazové konektory pro připojení projektoru a externího monitoru
  • Audio výstup – slouží pro připojení reproduktorů nebo sluchátek
  • Vstup na mikrofon
  • Napájecí adaptér

Cenová kategorie dokovacích stanic

Dokovací stanice jsou v dnešní době velmi praktickým zařízením. Jejích investice se rozhodně vyplatí, protože pokud chcete v kanceláři rychleji a efektivněji pracovat, nebudete si muset kupovat stolní počítač.

Bohatě vám postačí notebook, ke kterému přípojíte dalších několik zařízení. Dokovací stanice není drahá, naopak se jedná o levné zařízení, které stojí nejčastěji kolem 2 000 Kč až 4 000 Kč.

Cena se samozřejmě odvíjí od velikosti a počtu vstupů, které jsou u jednotlivých modelů k dispozici.

TIP na závěr: Pokud hledáte způsob, jak ušetřit zkuste repasované dokovací stanice. Jde o dokovací stanice od známých výrobců, které pochází z předváděcích akcí nebo ukončených leasingů.

Před nabídkou k prodeji prochází náročným testováním a případnou výměnou vadných dílů. Oproti zcela novým modelům je můžete zakoupit se slevou až 70 %, což už zní jistě zajímavě.

Záruka na repasované stanice je 12 měsíců. V případě zájmu mrkněte na stránky inComputer.cz , kde se specializují na repasovanou výpočetní techniku.


okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *