Garnýže na záclony a jiné dekorační látky jsou výrazným, ale také praktickým prvkem každého interiéru. Jejich výběr je opravdu široký, a tak není divu, že se v nepřeberném množství druhů a typů někdy ztrácíme. Jak tedy zvolit tu nejlepší, která bude ladit s interiérem a odpovídat všem našim potřebám?

Výběr materiálu

V první řadě si prohlédněte pokoj, ve kterém chcete garnýž instalovat. Dominuje jí velký dřevěný stůl nebo skříň z masivu? Pak se zaměřte na dřevěné garnýže, ideálně ve stejném designu. Převládají v pokoji spíše nerezové prvky v podobě dekorativních noh od stolků a madel nábytku? Vhodnější budou kovové garnýže. Pokud interiér ladíte do určité barvy, bude nejlepší volbou garnýž plastová.

Dále si rozmyslete, zda budete na garnýž věšet jen záclonu, případně jenom závěs, nebo zda by měla unést záclonu i závěs najednou. Podle toho volte garnýže jednořadé nebo dvouřadé. Klasické garnýže se instalují vždy nad okna. Pak existují ještě kolejnicové garnýže, které se většinou navrtávají přímo do stropu.

Jak velká má být garnýž?

Samozřejmě budete potřebovat znát rozměr okna. Pokud je okno velmi široké a vy jste si vybrali dřevěnou garnýž, volte co největší průměr tyče, aby se neprohýbala. Podobný problém nastává u kovových garnýží s dutým vnitřkem. Obecně platí, že záclonová garnýž by měla být o 40 cm delší než šířka okna, zatímco závěsová až o 60 cm. Na každých 10 cm garnýže pak budete potřebovat jeden záclonový kroužek.

Kdo ji bude instalovat?

Poslední věcí, na kterou je třeba myslet, je instalace. Zvládnete ji sami, nebo si necháte poradit u odborné firmy? Montáž garnýže nepodceňujte, jelikož – v závislosti na vybraném materiálu – může po navlečení záclony a závěsu představovat pro zeď až desetikilové zatížení. Navíc v žádném případě nesmí spadnout ani při nechtěném zatáhnutí. Pokud máte malé děti nebo hravé kočky, počítejte s tím, že se budou záclon chytat.

Čist další článek:  Horký interiérový trend - Lamelové stěny a stropy od Woodpasta.cz

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *