RPSN neboli roční procentní sazba nákladů je cifra, která udává procentuální podíl z dlužné částky, kterou vlastník úvěru musí ročně zaplatit v souvislosti se splátkami, vedením i správou úvěru a dalšími poplatky. Spotřebiteli tedy RPSN umožňuje jednoduše vyhodnotit výhodnost dané nabídky nebo ji rychle srovnat s konkurencí. U spotřebitelských úvěrů je přitom kvůli ochraně spotřebitele ze zákona vždy nutné RPSN uvádět.

Jak vypočítat RPSN

Výpočet RPSN lze provést na základě poměrně složitého vzorce nebo jednodušeji prostřednictvím online kalkulačky RPSN. Online kalkulačka dovede na základě zadání výše úvěru i splátek, doby a intervalu splácení i dodatečných nákladů okamžitě vypočítat RPSN. Příkladem jednoduchých online RPSN kalkulaček je například iDnes RPSN kalkulačka nebo RPSN kalkulačka dTest. Obě vám přitom kromě RPSN automaticky spočítají i celkovou částku, kterou zaplatíte, tudíž můžete jednoduše porovnat, kolik peněz nakonec přeplatíte.

Proč řešit RPSN

Při hledání vhodné půjčky či úvěru se většina lidí zaměřuje pouze na úrokovou sazbu. Ta ale může být v mnohém zavádějící. V řadě případů je totiž s úvěrem spojena celá řada poplatků – za uzavření smlouvy, správu úvěru, vedení účtu, pojištění schopnosti splácet nebo za převod peněžních prostředků. Navíc i úrokové míry bývají uváděny s různým základem (roční, měsíční, týdenní), na rozdíl od RPSN, které je na roční bázi. Skvěle se pak RPSN hodí i v případech, kdy teprve zvažujete konkrétní délku splácení nebo i výši úvěru.

Jiné ukazatele výhodnosti úvěru

Kromě RPSN je možné porovnávat výhodnost jednotlivých úvěrů také podle řady dalších ukazatelů, například ukazatele koeficientu navýšení nebo ukazatele úrokové sazby, které lze použít univerzálně bez ohledu na to, zda jsou nastaveny měsíčně, ročně nebo jinak. Oproti RPSN však žádné jiné ukazatele nezohledňují při výpočtu i platby některých dalších nákladů.


okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *