Box není jen sportem pro drsné muže. Tato aktivita je dostupná všem zájemcům o pohyb. Navíc se díky ní dá i velmi dobře zhubnout. Jaké jsou další výhody boxu a co potřebujete, pokud se mu chcete začít věnovat?

Co se dozvíte v článku:

Proč začít boxovat

Box patří k nejstarším sportům vůbec. Jeho kořeny sahají do doby před více než 2000 let. A oblíbený je i v moderní době.

Podle poznatků současné vědy totiž box patří ke sportům, které jsou maximálně efektivní. Při boxu spálíte značné množství energie. Za hodinu je to asi 3500 KJ. v případě že použijete i vhodné spalovače tuků i více. Zároveň dochází k zapojení mnoha svalových skupin. Box lze tedy považovat za vysoce komplexní typ cvičení.

Box tedy vyžaduje poměrně dobrou fyzickou kondici. Rovněž je nutné věnovat se všestrannému rozvíjení pohybových dovedností. Tyto dva předpoklady na úvod mnoho začátečníků odradí.

Obavy jsou však zbytečné. Box je sport poměrně jednoduchý, univerzální a začít věnovat se mu může každý. Je nutné pouze se obrnit na počátku trpělivostí. Jakmile však získáte požadované dovednosti, stane se pro vás box aktivitou, která prospívá psychické i fyzické kondici.

Box představuje dynamické cvičení, které dokáže účinně odplavit stres. Nejedná se o sport, jehož hlavní podstatou by byla agresivita. Ačkoli lze box považovat za kontaktní sport, vyhýbat se mu nemusejí ani ryzí individualisté.

Co budete potřebovat

Zpočátku je nepochybně lepší, abyste si domluvili hodiny u trenéra. Osvojit si správnou techniku je důležité a je na místě, aby se vám věnoval někdo, kdo dohlédne na typické začátečnické chyby. Těch může být později obtížné se zbavit.

Box je jinak na pořizovací vybavení poměrně nenáročný a jakmile budete ovládat základy, můžete se mu věnovat i doma. Do naprostého začátku vám stačí pouze rukavice a boxovací pytel. A samozřejmě místo, kam pytel lze pověsit.

Boxovací pytle lze zakoupit ve třech základních provedeních, a to z textilu, polyuretanu nebo kůže. Náplň bývá z drceného textilu, což napomáhá při úderech šetřit klouby. Začátečníkům obvykle stačí pytel o hmotnosti 30 kg. Se zlepšující se fyzickou kondicí pak má smysl hmotnost přidat.

Pro další trénink koordinace, reflexů a dynamiky a rychlosti úderů si navíc lze pořídit boxovací hrušku. Ta se vyrábí nejčastěji ze syntetické nebo pravé kůže.

Podobně na materiálu záleží také u boxerských rukavic. Rozhodovat se můžete mezi těmi z pravé či umělé kůže. U rukavic je navíc nezbytné si vybrat správnou velikost a optimální hmotnost. Ta se odvíjí od hmotnosti boxera. Rukavice s hmotností méně než 10 oz využívají zpravidla ženy. Muž s průměrnou hmotností 80 kg potřebuje rukavice o hmotnosti 14 oz.

Sportovci, kteří chtějí postoupit i k tréninku ve dvojicích už samozřejmě potřebují také chrániče na box. Nutné jsou chrániče na zuby, samozřejmostí by měla být i helma. Bandáže zase slouží pro zpevnění ruky a ochranu kloubů.

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu