K získání dotace vede cesta s mnoha překážkami, které bude třeba překonat. Někdy bývá vyřízení poměrně složité a nejisté. Bez posudku svých záměrů ohledně stavby nebo rekonstrukce se ale nepohnete z místa.

Co se dozvíte v článku:

Nezbytnosti

Pro většinu lidí je v procesu žádosti o dotace na výměnu kotle, dotace na rekonstrukci nebo dotace na novostavbu a celou řadu dalších úprav a vylepšení děsivý samotný formulář a strach, projde-li vše bez zádrhelů. Na samém začátku nestojí žádost, ale odborný posudek, bez kterého nebude vaše jméno do registru zařazeno.

První krok

Jako první tedy oslovte odborníka v podobě projektanta a energetického specialisty. U některých opatření bude třeba záštita profesionální firmy. Velkou výhodou je, že nemusíte vybírat jen ze seznamu doporučených jmen na oficiálních stránkách, ale zalovit i jinde. Stačí, aby byl dotyčný odborně způsobilý. V žádosti se pak neřeší, je-li to váš známý nebo jste dali na doporučení.

Vždy si ale předem ověřte, má-li vámi vybraný člověk dostatek zkušeností a přehled v procesu dotací. Pokud nemáte ve svém okolí nikoho, kdo se vám zamlouvá, nedělejte kompromisy. Bez obav si vyberte úřady vybraných jmen. Dobře zpracovaný projekt je totiž tím nejlepším podložím pro hladký průběh schvalování a přiznání dotace.

Každý projektant nebo energetický odborník by měl s vámi projít celý záměr od začátku do konce a v případě potřeby navrhnout alternativní řešení a dosáhnout co nejvyšších úspor (finančních i energetických) a efektivity. Jen dobře připravený projekt je natolik dynamický a přizpůsobivý, aby reagoval na změny výše nákladů a předcházel jejich opakovanému navýšení. Nedílnou součástí je i detailní výpočet všech úspor, které jsou podkladem pro pozdější a průběžné kontroly.

Odborný posudek nelze obejít a nezáleží na tom, jestli jde o rovnou dotace na novostavbu nebo jen úpravu stínění, rekuperaci nebo systém nakládání s dešťovou vodou.

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *