Být při surfování na internetu maximálně anonymní a zamezit tak manipulování s mými daty a osobními údaji. I v dnešní době plné hackerů je to možné. Stačí využívat virtuální privátní síť neboli VPN.

Jak VPN funguje?

S VPN se setkáváme dlouhé roky. Jedná se o zprostředkovatele anonymní komunikace na internetu, což vede ke zmiňovanému – k předcházení nevítaného zacházení s našimi daty, stejně tak k ukradení choulostivých informací hackery a ke zvýšení bezpečnosti na internetu. 

VPN v praxi plní roli takové síťové brány, která se nachází mezi vámi (respektive vaším počítačem nebo mobilním telefonem) a serverem webové stránky, ke které se chcete připojit. Hlavním úkolem je navázání anonymního připojení, což posléze vede nejen k zajištění vaší bezpečnosti, ale navíc také ke zvýšení důvěryhodnosti veškeré komunikace. Dalo by se říct, že komunikaci na internetu šifruje čili nikdo jiný neví, co serveru sdělujete nebo odkud se na danou webovou stránku díváte. 

5 nejčastějších důvodů, proč VPN používat

Důvodů, proč neprocházet internet bez zapojení VPN je hned několik. Pojďme se podívat na pět základních, které budou mít v procesu rozhodování o tom, zda budete systém používat či nikoliv, klíčovou roli.

1. Ochrana osobních údajů a anonymizace na internetu

Především mluvíme o způsobu, jak chránit osobní údaje na internetu a jak zde působit anonymně. Pokud jste se někdy obávali, že by se k vašim datům mohla dostat další strana a zneužít je ve svůj prospěch, pomocí VPN se obavy naprosto minimalizují. 

Čist další článek:  Placený versus bezplatný webhosting

2. Přístup k cenzurovanému obsahu kdekoliv na světě

Není tajemstvím, že některé webové stránky jsou blokované pro konkrétní lidi z konkrétních zemí. Abyste se však dostali prakticky k jakémukoli obsahu, používejte VPN a pojem „cenzurovaný obsah” vám bude naprosto neznámý.

3. Zabezpečený přístup k firemní síti

Firemní sítě nebo veřejné sítě jsou obrovským rizikem. Musíme vzít v potaz, že kromě nás má k internetu přístup i někdo další, což následně zvyšuje pravděpodobnost zneužití dat, které poskytujeme. Díky používání VPN bude přístup k firemní (nebo veřejné) síti zabezpečen a zmiňované riziko opět nehrozí.

4. Přístup k blokovanému obsahu Netflix a jiných služeb

Kromě cenzurovaného obsahu se můžete setkat s blokováním streamovacích služeb, kam spadá například i obsah Netflixu. Jelikož vám VPN přináší naprostou anonymitu, přístup k blokovanému obsahu vám bude umožněn.

5. Zvýšení bezpečnosti při používání online banky

V současné době prakticky každý používá internetové bankovnictví. A je to logické – mluvíme o snadném a rychlém způsobu, jak manipulovat se svými financemi. Když se však chcete do svého bankovnictví přihlásit například na firemní síti nebo skrze veřejné Wi-Fi připojení, hazardujete nejen se svými osobními a přihlašovacími údaji, ale i se svými financemi. Zejména v tomto případě je důležité VPN používat, aby bylo vaše jmění maximálně pod kontrolou.

Je bezpečné používat VPN zdarma?

VPN jsou obecně bezpečné k používání, nezávisle na tom, jestli jsou placené nebo neplacené. Hlavním rozdílem mezi placenými a neplacenými VPN je jejich rychlost. Bezplatné bývají zpravidla pomalejší, což znamená, že se budou pomaleji připojovat k síti a bude jim chvilku trvat, než vám maximální anonymitu a bezpečnost zajistí. U placených VPN je zajištění bezpečnosti i anonymity daleko rychlejší záležitostí. VPN vlastně moc peněz nestojí, ale dáme vám jeden malý tip, jak za VPN ušetřit. Existují weby, kde najdete slevové kupony. Slevové kódy a kupony na VPN, ale i jiné služby vám mohou ušetřit například i 80 % z pořizovací ceny.

Čist další článek:  Marketing vám pomůže porazit konkurenci

Příklady placených VPN

Aby byla zajištěna vaše anonymita při surfování na internetu, za zvážení stojí některý z placených systémů VPN. 

NordVPN

NordVPN je aplikací, která je dostupná jak pro počítače, tak pro mobilní telefony. S pomocí tohoto řešení je možné anonymně působit na více jak pěti tisících serverech ve více jak šedesáti zemích světa. Mluvíme o ideálním řešení pro začátečníky, jelikož uživatelské rozhraní tohoto systému je velmi přehledné a jednoduché. Jde o poměrně oblíbeného poskytovatele VPN, takže určitě doporučujeme přečíst recenziu NordVPN, která vám přiblíží, jak NordVPN funguje.

CyberGhost VPN

CyberGhost VPN je spíše privátní virtuální sítí, která vyniká hlavně vysokou rychlostí. Možná právě proto patří mezi nejlepší VPN. Pokud se chcete vyhnout pomalému řešení, toto je ta správná cesta. Mimochodem, CyberGhost VPN dokáže opravdu skvěle a hbitě odblokovat celou spoustu jinak v Česku nedostupných streamovacích služeb.

Ivacy VPN

Zvýšit svou bezpečnost a anonymitu na internetu je možné také pomocí Ivacy VPN, kterou mnozí uživatelé označují za bezkonkurenční. 

okwu

Pisálek a redaktor na Okwu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *